Danske elever snyder med Google translate

Les élèves pourraient dépotoir à cause de la tricherie

Folkeskole- og gymniasieelever snyder med Google Translate. I stedet for at kæmpe sig gennem fransk, tysk og engelsk stile nøjes de med at smide den danske tekst i Google oversæt. Det fortæller flere lærere, som Politiken.dk har talt med.

"Det er efterhånden meget udbredt, og vi bruger rigtig meget tid på at overbevise eleverne om, at de skal lade være. For det bliver jo ofte noget værre volapyk, der kommer ud af det. Det kan de stærke elever godt se, men de svage kan ikke, og det er desværre dem, der bruger det hyppigs," siger Frank Lacey, som er tysk og engelsk lærer på Ådalens privatskole i Ishøj.

Han fortæller, at det ofte kan være svært at bevise snyderiet, for selv om oversættelsen er volapyk, så kan eleverne afvise svindelanklagerne med, at de er elendige til tysk. I et tilfælde snuppede Frank Lacey dog en elev der havde oversat til Dutch istedet for Deutch.

Susanne Hvid, der er formand for de franske sproglærere i Sproglærerforeningen, vurderer at hver tredje elev i hendes ældste klasser snyder.

"Jeg ved egentlig ikke, hvornår det er startet, men det er især inden for det seneste års tid, at jeg er blevet opmærksom på, at det foregår. De er jo kvikke, de unge, men samtidig ret naive, når de ikke tror, lærerne opdager noget. For det gør vi. Det er faktisk ikke særlig svært," siger Susanne Hviid.

Det er dog ikke kun, når oversættelsen er noget vrøvl, at lærerne fatter mistanke. I visse tilfælde undrer det, at en gennemsnitlig elev pludselig udtrykker sig på et formfuldendt fransk. Det har Frank Østergaard, der er formand for Fransklærerforeningen i gymnasiet oplevet. Det har kostet elever et ekstra år på skolebænken.

"Der har været eksempler på, at elever er blevet tvunget til at gå et år om på grund af brugen af 'Google Translate', og det er jo synd og skam. Jeg forstår godt fristelsen, men det er naivt at tro, at vi ikke kan gennemskue det, selv om nogle forsøger at camouflere det godt," siger Frank Østergaard.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job