Open source-projekt skal lokke danske hjemmesider til at dyppe tæerne i det semantiske web

Information.dk deler sine erfaringer på Tagger.dk.

Helt tilbage i 2003 begyndte web-pioneren Tim Berners-Lee at drømme om internettets næste skridt - det semantiske web. Men det lader stadig vente på sig i den form, som Bernes-Lee forventer.

Men de første spadestik er taget. I denne uge blev der taget et på dansk jord.

Tagger.dk, der udspringer af erfaringer fra avisen Information, blev tilgængelig for omverdenen i open source-klæder. 

Det semantiske net betyder, at nettet bliver så intelligent, at det kan se sammenhænge og ikke kun enkeltstående ord. For eksempel at søgemaskiner skal kunne kende forskel på ordet Kashmir alt efter om det står i relation til stoffet, regionen eller rockbandet.
På et højere niveau vil det semantiske net gøre systemer i stand til at tale sammen på tværs af systemer.

Tagger.dk udspringer af Informations eget projekt, der gik i gang sidste år, som gør det let at binde artikler sammen med tidligere artikler eller offentlige opslagsværker.

Hvad er der sket siden sidst?

"Vi har abstraheret projektet ud af vores eget system, så andre kan bruge det. Før var det meget knyttet til vores CMS. Der var ikke så meget automatisering af tags. Nu kan man finde tags i løbende tekst," Johannes Wehner, der er en af udviklerne på projektet.

På Tagger.dk kan man hente de datasæt, som Information har opbygget og bruger. Det er dog primært knyttet til personer, organisationer og firmaer. Tanken er, at Tagger-projektet skal skabe et open source-miljø omkring datasæt, så det bliver let at dele og opdatere. Lige nu er den automatiske opmarkering af ord tilgængeligt i en webservice, men der arbejdes netop nu på at gøre Tagger til et bibliotek, som kan bruges enten i en webservice eller i fx et Drupalmodul.

"Det skal gerne være teknologiuafhængigt. Men det er klart, at der er stærke bindinger til Drupal i første omgang, når projektet er vokset ud af Information, hvor vi er lidt Drupal-forelskede. Men vi er allerede gået fra at tilbyde det som en webservice til at gøre det tilgængeligt via et bibliotek så folk kan have det kørende lokalt. Det er netop for at blive så uafhængige af platformen," siger Johannes Wehner.

Tagger.dk er inspireret af OpenCalais, der er et lignende projekt, som dog kun knytter til det engelske sprog. Center for Sprogteknologi på Københavns Universitet har bidraget til Tagger.

Se mere på tagger.dk.

Læses lige nu

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    BDM Cisco Security

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S