To ud af tre kommuner fortsat uden digital signatur

Det er kun hver tredje kommune, der kan sende og modtage en e-mail signeret med den digitale signatur. De fleste venter dog at nå at blive klar inden eDag2 - 1. februar 2005.

Der er tre måneder og to uger til den næste store digitale skæringsdag i det offentlige. 1. februar løber »eDag2« ad staben, hvilket indebærer at samtlige af landets offentlige myndigheder skal kunne sende og modtage e-mails signeret med den digitale signatur.

På nuværende tidspunkt er status på implementeringen af den digitale signatur dog ikke videre opløftende. I starten af september var det blot hver tredje af landets kommuner, som var eDag2-klar, viser en undersøgelse, som IT-avisen ComON har lavet blandt 115 af landets kommuner.

Yderligere en sjettedel af kommunerne havde købt løsningen, men endnu ikke taget den i brug.

Af den sidste halvdel svarer 53 kommuner (46 procent), at de har planlagt investering inden 1. februar 2005.

Den digital forvaltning strandet i seks kommuner
Seks kommuner - svarende til fem procent af kommuner i undersøgelsen - siger decideret, at de ikke vil kunne leve op til målsætningen i eDag2. De seks kommuner er Vejen, Bramming, Sundeved, Sydlangeland, Gudme og Gråsten-kommuner.

De seks kommuners framelding til eDag2 kan få det fælles offentlige elektroniske dag til at trække Danmark skævt frem for op i forreste geled. Den frygt fremsatte Socialdemokraternes it-ordfører, Thomas Adelskov tidligere i år i IT-avisen ComON.

»Det er utilgiveligt at nogle borgere og virksomheder bliver stillet forskelligt og ikke får de samme digitale muligheder på grund af en række lokalpolitiske problemstillinger,« sagde Thomas Adelskov.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S