2005 skudt i gang med it-aktiefest

Milliarderne er væltet ind i lommerne på it-aktiernes ejere i januar. 14 ud af 16 aktier er gået frem, og ejerne er blevet næsten tre milliarder kroner rigere.

Stemningen på aktiemarkedet har været boblende i årets første måned. Og det gør sig især gældende for de danske it- og teknologi-aktier. I januar er it-aktionærerne blevet hele tre milliarder kroner rigere - og de 16 børsnoterede it-selskaber er nu 76,3 milliarder kroner værd.

Øverst på triumfpodiet står Columbus IT Partner. Efter at mangemillionæren Ib Kunøe er trådt ind i ejerkredsen og har tilført selskabet penge, er interessen for selskabet vokset markant. I januar alene steg Columbus-aktien hele 93 procent til kurs 16,4 kroner. På et tidspunkt var Columbus endda helt oppe i kurs 21,35. I den forgangne måned har Columbus blandt andet udskiftet direktør Carsten Dilling med den russiske komet Vladislav Martynov, der tiltræder midt i februar. Han kommer fra Microsoft, men havde ansvaret, da Columbus i slutningen af halvfemserne gik ind i Rusland.

Også ventureselskabet Olicom er steget markant. Olicom, der blandt andet ejer selskabet bag Skærmtrolden Hugo, er steget 41 procent. Det sker efter, at aktieanalytikerne bag AktieUgeBrevet midt i måneden i en analyse vurderede, at Olicom på sigt kan vise sig at være en ualmindelig god investering.

Komet på niveau før 11.9
Blandt de stigende aktier er også sidste års komet SimCorp, der fortsætter opturen. I januar høstede selskabet endnu et par kunder, og aktien er steget syv procent til kurs 449. Dermed er SimCorp i højeste niveau siden august 2001.

Også EDB Gruppen er steget i januar. Det Herning-baserede selskab er steget 26 procent efter at det lykkedes selskabet at hive et overskud i hus, der var dobbelt så stort som i 2003.

Kun to aktier er gået tilbage. Det er Bang & Olufsen, der ikke kunne leve op til aktieanalytikernes høje forventninger til årets første kvartalsregnskab. B&O-aktien er gået seks procent tilbage. Det er dog ikke nær så meget som online-filmudlejeren Live Networks, der er gået 37 procent tilbage. Dermed er hele stigningen på 62 procent i december udlignet.

Mens it-aktierne samlet set steg fire procent, steg det toneangivende KFX-indeks blot 2,6 procent.

It-aktierne i januar (udvikling/kurs)
Columbus IT Partner - +93% - 16,4
Olicom - +41% - 10,2
Topsil - +32% - 0,37
Danionics - +32% - 5,4
EDB Gruppen - +26% - 159
Danware - +20% - 124
RTX Telecom - +14% - 9,3
Maconomy - +13% - 14,4
SimCorp - +7% - 449
SDC DanDisc - +6% - 50
TDC - +4% - 240,6
GN Store Nord - +3% - 61
Thrane & Thrane - +3% -247,3
Dantax - +1% - 234
Bang & Olufsen - -6% - 385
Live Networks - -37% - 4,1

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job