Jensby opfattede advarsel som trussel

Asger Jensby var udmærket klar over, hvem der anonymt advarede ham i 2007. Han opfattede den velmente advarsel som en trussel.

Asger Jensby vidste, hvem der 24. maj 2007 sendte ham en anonym mail med en detaljeret beskrivelse af svindlen i IT Factory. Hidtil har han forsvaret, at han intet gjorde på baggrund af advarslen, med at han ikke tager notits af anonyme henvendelser. Men nu kommer det frem, at Asger Jensby ikke alene vidste, hvem der henvendte sig anonymt, men at han opfattede det som en trussel.

"Jeg ved, hvem det er. De kan lave en masse larm, men de kan ikke gøre andet. Jeg har da fået mails fra nogle af dem eller fra en af dem anonymt, som jeg ikke kunne trace tilbage, fordi han har sendt den fra en gmail-konto, hvor han kommer med alle mulige trusler og siger, at det hele er fup og svindel og en hel masse andet," sagde Asger Jensby dengang.

Det fortalte han sidste år til Børsen i forbindelse med research til en artikel om milliardsvindlen som aldrig blev trykt, fordi der ikke var dokumentation for vinklen.

"Det er nogle meget gamle IT Factory-aktionærer fra 2M-tiden, som også var ansat, men som ikke er det mere, og som ikke har været aktionærer, mens selskabet har været i vores regi," lød forklaringen fra Asger Jensby i begyndelsen af december 2007.

2M købte 49 procent af aktierne i 1998. Samme år var så celebre personer som musikeren Bent Fabricius-Bjerre og Preben Damgaard bestyrelsesmedlemmer. i 2001 overtager 2M hele selskabet. Det år bliver stifteren Lars Munch Johansen afløst som administrerende direktør af Stein Bagger. I 2003 overtager Stein Bagger og Asger Jensby hele firmaet fra 2M.

De personer, der var i direktion eller bestyrelse på pågældende tidspunkt som ComON har kontaktet, kan eller ønsker ikke at kaste lys over John Does identitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S