Zepto afviser krise

Zepto afviser de påstande om konkurs, som medstifter og aktionær i Zepto i går fremførte til ComON.

Telefonerne er rødglødende med kunder, der afbestilller deres computere hos Zepto. Kunderne frygter at få penge i klemme i en konkurs. Men Zeptos administrerende direktør Lasse Frost afviser fuldstændig påstanden om, at Zepto ikke har likviditet.

"Det har intet på sig. Vi har fremlagt vores budget, og det fremgår tydeligt, at vi har en kapital på 14 millioner kroner. Vi går ikke konkurs. Det er et bindende udsagn," siger Lasse Frost.

I går citerede ComON aktionær Martin Baaz-Lindquist for, at Zepto baseret på hans oplysninger ikke havde penge til at dække underskuddet på 15 millioner kroner. Zeptos administrerende direktør Lasse Frost afviste med det samme påstanden overfor ComON med henvisning til, at Martin Baaz-Lindquist ikke har nogen intern viden om forholdene i Zepto.

Men Martin Baaz-Lindquist har været en del af holdet bag Zepto i over 20 år. Først i firmaet EET Nordic og senere da to norske brødre og kort efter brødrene Lasse og Per Frost og Martin Baaz-Lindquist stiftede Zepto i først Norge og siden Danmark og Sverige. For to år siden blev Martin Baaz-Lindquist aktieandel i Zepto Sverige reduceret til 49 procent. Den er siden blevet reduceret ydeligere.

Som reaktion på ComONs historie udsendte Zepto i går en meddelelse til børsen First North, der viser budgettet for 2009. Ifølge Zeptos forventninger, så vil driften igen blive sund allerede fra april og hele 2009 vil ende med overskud på lige under fem millioner kroner.

Det budget har Zepto angiveligt levet op til i årets første måned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere