Nintendospil trukket fra Danmark efter pædofilifrygt

Læs hvad man måske ikke må.

Computerspillet "Dead or Alive: Dimensions", der skulle lanceres til den håndholdte 3D-konsol 3DS, bliver ikke lanceret i Sverige, Danmark og Norge, skriver Thinq.com.

Det sker efter anklager om, at spillet overtræder den svenske lovgivning mod børnepornografi.

I Sverige er animeret børneporno forbudt. Kampspillet er inspireret af japansk manga, og tre af de veludrustede piger, Ayane, Koroke og Kasumi, er beskrevet som værende under 18 år. Det gør ifølge svensk lovgivning spillet til børneporno, hvis pigerne bliver fremstillet i en pornografisk sammenhæng.

Spillets kampscener, hvor karakterne kæmper mod hinanden, kan vanskeligt beskyldes for at være pornografiske, men til gengæld kan spillerne vælge at se på karaktererne i forskelligt tøj. Det er angiveligt disse scener, som Nintendos-distributør i Norden, Bergsala, frygter vil fange politiets interesse.

Spillet er stadig tilgængeligt i resten af Europa.

Tidligere har Sveriges forbud mod animeret børneporno vakt debat, da en svensk mangaekspert for et lille år siden blev dømt for at besidde børneporno.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura