Dansk Android-telefon får superlyd

Tech Guld: Lumigons kombinerede designtelefon og multifjernbetjening skal drives af B&O Icepower.

Artikel top billede

Når det danske smartphonefirma Lumigon den 20. oktober i år lancerer sin nye telefon, vil man både skulle bruge øjnene og ørene til at vurdere herlighederne.

I tillæg til et stilrent dansk design får Lumigons Android-baserede smartphone nemlig lyd i den absolutte topklasse. Forleden meldte Lumigon ud, at selskabets mobil får Bang & Olufsens kendte forstærkerteknologi ICEpower som drivende kraft.

Kun meget få andre telefoner, blandt andre fra Samsung, har tidligere brugt ICEpower til at styre lyden. Ifølge ComONs søstermagasin Mobil.nu gav det i hvert tilfælde sublim lyd i de pågældende apparater.

Lumigons telefonen kommer også til at skille sig ud på flere andre fronter. Først og fremmest er telefonen konceptuelt anderledes: Den er fra starten tænkt som en kombination mellem en multifjernbetjening og en smart touch-telefon.

Da Lumigon præsenterede firmaets koncept tidligere på året, fortalte selskabets stifter og direktør Lars Gravesen, at overvejelserne om strømforbrug og batterikraft havde været en udfordring, fordi telefonen skal tackle begge opgaver.

»Det er jo dødirriterende at have 1.700 fjernbetjeninger liggende derhjemme. Og det har egentlig altid undret mig, hvorfor man ikke bare indbygger en fjernbetjening i en telefon, så det gjorde vi,« sagde Lars Gravesen til Ingeniøren i februar.

Lumigon har så vidt vides som den eneste smartphone indbygget infrarød sender.

Siden har Lumigon fået pænt med publicity på verdens gadgets-sites, hvor telefonens udseende og dens specifikationer mange steder er blevet rost.

Men er konceptet med en kombineret fjernbetjening og smartphone unikt nok til at gøre Lumigon en succes?

Historien er rig på eksempler på danske selskaber, der uden held forsøgte sig med forbrugerrhardware til massemarkedet.

Både forretningskonceptet og de medvirkende personer i Lumigon virker dog betydeligt mere lovende end tidligere forsøg.

En af de få danskere, der kan siges at have haft succes med forbrugereletronik, er den tidligere Kiss-ejer, Peter Wilmar Christensen. Han nåede at få Kiss DVD-afspillerne på verdenskortet ved at gøre apparaterne til de teknologisk mest avancerede for lidt over fem år siden. Wilmar Christensen og medejeren og brormand Martin Manniche solgte i 2005 Kiss til Cisco for 380 milloner kroner. I dag sidder Peter Wilmar Christensen i Lumigons bestyrelse som formand, og han optræder som vigtig investor i selskabet..

Mener du, at Lumigon er blandt de mest lovende af danske startups i it- og telebranchen, bedes du tilkendegive dette overfor redaktionen. Vi modtager mails (send dem til  techguld@mediaprovider.dk) og læser kommentarerne i kommentarfeltet under hver artikel. Den endelige vurdering af, hvilke ti startups af de godt tyve nominerede, der skal gå videre i konkurrencen, træffes på baggrund af læsernes - begrundede - input af Tech Guld redaktionen.

Når feltet om en lille måneds tid måned er reduceret til ti firmaer, vil et dommerpanel vurdere, hvem der er de tre mest lovende. Dommerpanelet består af fremtrædende VIPs fra it- og telebranchen, og medlemmerne er enten selv erfarne og succesfulde iværksættere eller topdirektører i branchen.

Finalen, hvor Danmarks mest lovende startup skal findes, løber af stabelen i december.

Læs mere om forløbet i ComON Tech Guld konkurrencen her.
 

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S