Justitsminister skal stå skoleret efter ComON afsløring

(opdateret) Brian Mikkelsen skal i samråd hos retsudvalget.

Justitsminister Brian Mikkelsen er indkaldt til samråd af folketingets retsudvalg i dag. Årsagen er de kaotiske tilstande om tinglysningen, som ComON afslørede sidste år. Samrådet er dog blevet aflyst og afholdes senere. Retsudvalget ville blandt andet høre, hvordan ministeren vil kompensere de borgere, der mister tusindvis af kroner på forsinkede tinglysninger.

Justitsministeren har tidligere affærdiget problemerne med tinglysningen som 'forventelige børnesygdomme'. Men det står klart, at borgerne finder det uacceptabelt, at de skal punge ud for produkter, der ikke er ordentligt gennemtænkt. Det stiller retsudvalget nu ministeren til regnskab for. Formanden for danske BoligAdvokater Henrik Høpner har tidligere krævet af hans klienter fik erstatning.

"Når problemerne er så omfattende, og har kostet så mange mennesker, så store summer, så kan man forvente, at politikerne indfører en kompensation," sagde Henrik Høpner til ComON inden jul.

Det synspunkt er Socialdemokraterne enig i. De kræver, at regeringen finder penge til at kompensere de massive tab, som de 'forventelige børnesygdomme' har påført almindelige danskere.

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS