Dansk teknologiselskab overtager international konkurrent i mio-handel

Danske Crystal Fibre, der er datterselskab i NKT Gruppen, har købt sin engelske konkurrent, BlazePhotonics for 20 millioner kroner.

Det danske selskab Crystal Fibre, som udsprang af DTU i 2000, har overtaget en af sine konkurrenter, engelske BlazePhotonics for 20 millioner kroner.

Begge selskaber har siden de blev etableret i henholdsvis 2000 og 2001 været blandt de førende udbydere af krystalfibre, men nu har ejerne af Crystal Fibre, danske NKT, sikret sig ejerskabet over den engelske konkurrent.

»De tekniske resultater, som man i de seneste år har nået med de nye fibre, har dokumenteret, at der findes adskillige, kommercielle anvendelsesmuligheder for fibrene. Målet med overtagelsen af BlazePhotonics er at positionere Crystal Fibre som den absolut ledende udbyder af krystalfiberprodukter,« forklarer NKT Holdings administrerende direktør Tom Knutzen i en meddelelse til Københavns Fondsbørs.

Allerede i denne måned flytter BlazePhotonics aktiviteter til Danmark, hvor de integreres i Crystal Fibre, der i forvejen beskæftiger 20 medarbejdere.

Ifølge NKT tyder det på, at krystalfibrene, der kan designes i mange forskellige varianter, har anvendelsesmuligheder i såvel industrien, telesektoren samt i forsknings- og forsvarsmæssige sammenhænge. Der er eksempelvis registreret en stigende efterspørgsel efter krystalfibre som basiskomponent i højeffekt fiberlaserprodukter. Her udmærker krystalfibrene sig ved at tilbyde bedre egenskaber og bedre effektivitet end de lasere, der i øjeblikket bruges til
eksempelvis svejsning i bilindustrien, skæring af stålemner, mærkningsformål og meget andet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job