Danskerne vil købe billig elektronik online

En undersøgelse af online-salgsvirksomheden TradeDoubler konkluderer, at danskerne jagter tilbud på elektronik på nettet.

Danskernes tilbudsjagt har spredt sig til elektronik på nettet, fordi der er er penge at spare. Det er konklusionen i en undersøgelse fra TradeDoubler.

3.224 personer har deltaget ved at besvare spørgsmål om deres købevaner. Mest søgt er rejser på nettet, som har en tilslutning på 50,1 procent, mens underholdning som bøger, musik, film og spil følger efter med 42,1 procent. Derefter kommer elektronisk på 38 procent.

På den baggrund vurderer Anders Fritz Carlsen, nordisk direktør i TradeDoubler, at de traditionelle elektronikbutikker risikerer at tabe kampen om kunderne, hvis de ikke er synlige på nettet.

»Danskerne er i høj grad også tilbudsryttere på nettet, især når der handles elektronik. 70,9 procent køber elektronik på grund af, at det er billigere, mens 62,6 procent køber, da det er nemt at sammenligne pris og finde tilbud. Disse tal er væsentlig højere end for andre produktgrupper,« siger Anders Fritz Carlsen fra TradeDoubler i en pressemeddelelse.

Af andre årsager til at købe elektronik på nettet, nævner 50,6 procent, at der kan handles døgnet rundt, mens 45,9 procent lægger vægt på, at det sparer tid.

Computere, telefoner og kameraer er elektroniske topscorere i undersøgelsen, mens musikanlæg, mp3-afspillere, video, dvd og hårde hvidevarer også er godt med.

Undersøgelsen er foretaget udelukkende online blandt besøgende på krak.dk, der blev spurgt, om de ville svare på nogle spørgsmål. Ifølge InterResearch A/S, der har foretaget undersøgelsen, skulle den dog være repræsentativ dels på baggrund af antallet af deltagere og dels fordi, der er taget højde for køn, alder og geografi blandt de svarende.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job