Nyt program afslører hemmelige numre

Det er slut med at ringe anonymt til ekskæresten eller lave telefonfis med tilfældige. Nyt program afslører hemmeligt nummer i USA.

Nu er det ikke længere muligt at skjule sit nummer, når man ringer til andre. På torsdag vil firmaet TelTech lancere en service, så man kan se identiten på alle der ringer. Systemet hedder TrapCall og er en videreudviklingen af firmaets Spoofcard Service.

Servicen er blevet testet af den berømte hacker Kevin Mitnick, og han er begejstret.

"De har fuldstændig fjernet privatlivet fra telefonsamtaler," siger han til Wired.

Tjenesten er gratis, og er i første omgang kun tilgængelig for At&T og T-mobile kunder i USA.

"Vi hader alle at få anonyme telefonopringninger, og vi vil have valget mellem om vi gider tage telefonen eller ej," siger Meir Cohen, der er chef for TelTech.

Muligheden for at skjule ens nummer har været tilgængelig siden begyndelsen af 90'erne. Systemet fungerer ved, at anonyme opkald bliver viderestillet til TelTech, der udnytter en svaghed i systemet til at afsløre nummeret.

Den eneste måde at omgå systemet er ved at bruge Teltechs andet program Spoofcard, som gør at man kan få det til at se ud som om man ringer fra et hvilket som helst nummer. Det har tyve og hackere benyttet sig af.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)