Unge brugere vender Twitter ryggen

Tidens mest hypede kommunikationsredskab Twitter er primært en succes blandt folk over 35, viser undersøgelse.

Normalt er det de yngste aldersgrupper, der er med til at drive nye fænomener og teknikker frem til bred anderkendelse. Men i tilfældet med Twitter forholder det sig lidt anderledes.

Der findes faktisk flest Twitter-bruger i aldersgruppen 35-49 år, viser tal fra Nielsen.

Før Facebook fik sit folkelige gennembrud, var det primært universitetsstuderende amerikanere, der brugte tjenesten, og efterfølgende har de oprindelige brugere højlydt brokket sig over, at forældre og bedsteforældre nu også er på siden.

Anderledes er situationen på Twitter. Her er det de ældre generationer, der først har taget den nye kommunikationsform til dig. 42 procent af brugerne i sidste måned var mellem 35 og 49 år. 20 procent var mellem 25 og 34 år.

Undersøgelsen viser også, at Twitter primært bliver brugt i forbindelse med arbejdssituationer. 62 procent fortæller i hvert fald, at de besøger Twitter i arbejdstiden. Om det kan tolkes som arbejdsrelateret er dog usikkert. De ultrakorte beskeder er også en oplagt overspringshandling.

Twitter tilbyder i bund og grund at sende ultrakorte beskeder. Men selv om det ikke lyder som en revolutionerende funktion, så er Twitters popularitet ikke til at tage fejl af.

For et år siden havde tjenesten 500.000 brugere. I dag er der cirka syv millioner brugere.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Digitaliseringskonsulent til Vallensbæk Kommune

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S