Små mobilselskaber tager kunder fra giganterne

Det er de små mobilselskaber som CBB og Telmore, der står som de største vindere på markedet i 2. halvår af 2003. Mens de tordner frem, har TDC og Sonofon tabt over 50.000 kunder.

Antallet af mobilabonnementer i Danmark steg næsten en kvart million i 2. halvår af 2003. Således er der nu 4.785.279 danske mobilabonnenter mod 4.543.270 ved udgangen af 1. halvår. Det fremgår af IT- og Telestyrelsens telestatistik for 2. halvår 2003.

De store markedsvindere er de små teleselskaber. Størst fremgang er der hos Telmore, som har fået 130.000 nye abonnenter i sidste halvdel af 2003. Dermed har selskabet øget sin markedsandel fra syv til ni procent. CBB Mobil er også gået frem og har nye fire procent af markedet efter at have fået tilgang af 75.000 nye kunder.

Telia og Debitel fastholder deres markedsandele på henholdsvis ti og syv procent, mens Orange trods tilgang af 4.300 nye kunder nu kun har 12 procent af markedet mod 13 procent for et halvt år siden.

De store tabere er de to giganter på markedet, TDC og Sonofon, der er ejet af norske Telenor. TDC har mistet næsten 40.000 abonnenter og har nu 1.561.861 mobil-kunder - svarende til en tredjedel af markedet mod 35 procent for et halvt år siden.

Lægger man TDC og Telmores markedsandele sammen, har TDC en samlet markedsandel på 42 procent.

Sonofon tabte 14.000 kunder og har nu 1.062.245 mobil-kunder, hvilket giver en nedgang i markedsandelen fra 24 procent til 22 procent.

Antallet af GPRS-abonnementer er mere end fordoblet det seneste halvår. 289.770 danskere har nu højhastighedsadgang til internettet via deres mobiltelefon mod 140.960 ved udgangen af første halvår 2003.

Statistikken melder ikke noget om hvor mange kunder Tele2 Mobil har. Selskabet figurerer i kategorien "øvrige", der er steget fra 99.816 abonnenter til 114.868.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS