Funktion i ny Google toolbar skaber røre

En ny funktion i beta-udgaven af version tre af Google værktøjslinje til Internet Explorer møder nu modstand hos webudgivere og analytikere.

I beta-udgaven af Google Toolbar 3 introducerer Google en ny funktion kaldet »AutoLink«. Den indsætter links på websider, når den støder på for eksempel en adresse, et track-and-trace nummer på en pakke eller et ISBN-nummer på en bog.

Når AutoLink for eksempel støder på et ISBN-nummer på en bog, er det muligt at få vist et link til, hvis bogen kan anskaffes, dog søger AutoLink indtil videre kun hos Amazon. Står der en persons eller et firmas adresse på en internetside, er det muligt at få vist den pågældende adresse via Googles nylancerede kortfunktion, »Google Maps«.

Men AutoLink møder nu modstand hos webudgivere og analytikere, der mener, at Google forsøger at sende brugerne hen til sider, som Google helt selv kan bestemme. Blandt andet kritiseres det, at Google kun henviser til Amazon, når det gælder bøger.

Kritikerne mener desuden, at der er klare paralleller imellem Googles AutoLink-feature og så »Smart Tags«, som Microsoft forsøgte at lancere som en fast integreret del af Windows. Smart Tags blev mødt af et ramaskrig, da Microsoft blev beskyldt for bevidst at sende brugerne hen til Microsoft-relaterede sider.

Men hos Google understreger man, at AutoLink ikke er så nært beslægtet med Smart Tags, som kritikerne siger.

»Jeg kan se, hvor folk ser ligheden, men der er nogle få vigtige forskelle. En af bekymringerne ved Smarts Tags gik på, at den side som brugeren så var en ændret udgave af den oprindelige side. Med AutoLink er brugeren nødt til at klikke på en knap, for at få linkene til at komme frem,« siger Marissa Mayer, direktør for forbruger-webprodukter hos Google.

Men for Michael Gartenberg, vicedirektør og chef for research hos JupiterResearch drejer det sig mere om, at Google går ind på en teknologi, der førhen har gjort webudgiverne sure. Han undrer sig over, at Googles AutoLink ikke er blevet kritiseret i samme grad, som Microsofts Smart Tags blev det.

Indtil videre er det kun folk bosat i USA, der kan få glæde af AutoLink-funktionen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse