Portalsatsning kostede jysk købmand dyrt

Den jyske handelsmand Kim Jørgensen sprang med på dotcom-bølgen tilbage i 2000. Det resulterede i et tab på 5,5 millioner kroner. Nu er portalen solgt fra og resterne så småt ved at udvikle sig til en overskudsforretning.

Det kostede den jyske handelsmand Kim Jørgensen dyrt, at han ikke blev ved sin læst tilbage i 2000, da dotcom-bølgen skyllede ind over landet. I datidens ånd stiftede han internetportalen 1klik.dk med håbet om at stable en forretning på benene.

De økonomiske drømme udviklede sig dog aldrig til fysiske værdier, og efter to år med millionunderskud har Kim Jørgensen valgt at fokusere på de sunde dele af forretningen.

Portalen er nu solgt fra. Tilbage i resterne står et mindre webudviklingsselskab, som leverer websites og intranet-løsninger til mindre og mellemstore virksomheder, samt hukommelsen om en dyr flirt med et nyt forretningsområde.

»Det har været lærerigt, selv om man nok kan sige, at det har været nogle store lærepenge, vi har givet ud,« fortæller Kim Jørgensen, der dog på intet tidspunkt fortryder satsningen.

Lærepengene er givet godt ud, bebuder han. Nu begynder pengene nemlig at komme, forklarer Kim Jørgensen.

»For at sige det sådan lidt jysk, så går det godt, for den del af forretningen, der er tilbage. Rigtigt godt endda,« siger Kim Jørgensen og erkender, at det betyder, at alt tyder på, at der bliver overskud i 2004 - både på driften og bundlinjen i det lille webhus, der nu skifter navn til efactory.dk.

Til trods for de store økonomiske smæk i portalforretningen har Kim Jørgensen formået at holde indtjeningen højt i sin basisforretning, Kim Jørgensen A/S, der handler med isenkram og brugskunst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job