Var IFPI fascistisk?

IFPI kan i denne måned fejre 75 års dag for grundlæggelsen i Benito Mussolinis fascistiske Rom. Nye oplysninger antyder, at IFPI var en fascistisk organisation.

I denne måned kan IFPI afholde festligheder efter organisationen for 75 år siden blev stiftet i Benito Mussolinis fascistiske Rom. Indtil videre har det ikke kunnet fastslåes om, IFPI støttede eller blev støttet af det fascistiske Italien.

Men bloggeren Rasmus Fleischer, der er blandt svenske Piratpartiets stiftere og historiker har nu fundet tekster, han mener peger på, at IFPI var et fascistisk støttet foretagende.

På sin blog citerer han R. Thalheim som ifølge ham var tysk repræsentant ved stiftelsen af IFPI for at skrive et indlæg i det tyske juratidsskrift Archiv für Urheber-, Film- und Theaterrecht årgang 1938.

"Det er ikke tilfældigt, at Italien har taget hul på, at regulere dette spørgsmål lovmæssigt, i november 1933 afholdtes i Rom pladeinudstriens første internationale kongres, på opfordring af og under ledelse af den 'fascistiske dell'Industria Confederazione Generale Italiana'".

Ifølge Rasmus Fleischers research, så synes Mussolini så godt om IFPIs planer, at han lovede at arbejde for pladeselskabernes kontrol med ophavsret på internationalt niveau.

Det er dog ikke sikkert, at IFPI opfattede fascisme på samme måde som i dag. Tidligere har professor Thorsten Borring Olesen udtalt sig om det fascistiske Rom til ComOn.

"På det tidspunkt blev Mussolinis fascistiske Italien ikke opfattet som i dag. Det var inden Mussolini for alvor havde allieret sig med Hitler og Nazi-Tyskland."

IFPI er pladebranchens organisation og er mest kendt for at jage pirater via Antipiratgruppen. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra IFPI Danmark.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job