Bilnøgler med fjernstyring kan kopieres på sekunder

<B> Først i PC World:</B> En Palm Pilot, lidt software og 10 sekunder er alt det tager at kopiere visse typer bilnøgler med infrarød dørlås

Indhold

Af Lars Michael Sørensen

18. november 1998: PC World kan idag afsløre, at det ikke behøver at tage mere end nogle få sekunder at kopiere en bilnøgle med infrarød fjernbetjening ved hjælp af en håndholdt computer og den rette software.

På få sekunder lykkedes det PC World at kopiere frekvensen fra en bilnøgle med infrarød fjernstyring over på en håndholdt computer af mærket Palm Pilot. Computeren var udstyret med infrarød kommunikationsport og et program, som egentlig simulerer fjernbetjeningen til et TV.

Rent praktisk foregår kopieringen ved at holde nøglen op foran computerens infrarøde port og ?lære? det installerede program frekvensen på nøglen. Indlæringen tager godt 10 sekunder. Da kopieringen var gennemført, var der fri adgang til bilen.

Christian Skjødt fra Forsikringsoplysningen kalder situationen ?uheldig?. Hvis en biltyv bruger teknikken til at begå indbrud i et køretøj, så kan ejeren nemlig risikere, at hans forsikring ikke dækker.

- En stjålet bilradio vil stadig være dækket af ejerens kaskoforsikring, men hvis der for eksempel stjæles private ejendele, som tøj eller tasker, så kræver det synlige tegn på indbrud, før et forsikringsselskab yder erstatning, forklarer han.

- Vi opfordrer folk til at passe bedre på deres bilnøgler. Det er det eneste vi kan gøre, siger Christian Skjødt. Han siger, at hvis problemet griber om sig, så må låsefabrikanterne til at finde på andre løsninger.

Også andre computere med infrarød port vil kunne programmeres til det samme. Markedschef Benny Donnerstad fra 3Com, der blandt andet producerer Palm Pilot, siger imidlertid, at den kun vil være istand til at åbne de ældre typer billåse. Er billåsen en nyere model kræver det en bærbar PC.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos