Forsiden på The New Yorker er malet med iPhone

Forsiden på det nyeste nummer af verdens hippeste magasin er malet udelukkende med brug af iPhone App'en Brushes.



Der er ingen ende på, hvor meget sjov Apple har formået at genoplive i computerverdenen med iPhone og App Store. Pludselig handler det igen om at tegne, fotografere, spille musik og skrive. Det har det respekterede magasin for den vestlige verdens åndselite The New Yorker nu fået øjnene op for.

Forsiden på det seneste nummer af magasinet er malet direkte på en iPhone ved hjælp af App'en Brushes, der koster 4,99 dollar. Kunstneren bag er Jorge Colombo og det tog ham en times tid at fange motivet med sin finger på skærmen.

"Det gør det nemt for mig at lave skitser uden at have alle mine pensler med. Jeg synes også om det faktum, at jeg tegner med værktøjer, som alle kan gå rundt med i deres lomme," siger han og fremhæver også den anonymitet som det giver ham at stå med iPhonen fremfor pensler og et staffeli.

På en http://www.newyorker.com/online/blogs/tny/2009/05/jorge-colombo-iphone-cover.html" target="blank">video kan man se, hvordan han malede motivet. Det er interessant, at han skitserer elementer i billedet som senere bliver malet delvist over. På den måde fremstår billedet formentlig mere livagtigt, da selv det, man ikke kan se, eksisterer i motivet.

iPhonen er også blevet brugt af forskellige bands til at lave musik og har for alvor sat gang i enmandsprogrammeringen som havde sin storhedstid i 70'erne og 80'erne.

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Finance Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job