Philips nedjusterer forventningerne

Pres på chipmarkedet får producenterne til at dæmpe forventningerne til salget. Verdens tredjestørste chipproducent, Philips, regner ikke med vækst i tredje kvartal.

Efter konkurrenterne Intel og Texas Instruments har sænket salgsmålene for tredje kvartal følger Philips nu efter.

Så sent som i juli ventede Philips en salgsvækst på fire procent. Koncernchef Gerard Kleisterlee forventede dengang, at både det samlede salg og overskuddet ville stige i andet halvår. Nu forventes det, at salget målt i dollars ikke bliver større end i andet kvartal. Det skriver Børsen.

Philips fremlagde ellers dengang sit bedste kvartalsregnskab i tre år, med et resultat, der netop var båret af en stigning i salget af fladskærme og chips. Philips fik et driftsoverskud på mere end en milliard kroner på chipproduktionen mod et tab i samme periode året før. Chipsalget udgjorde i andet kvartal 19 procent af koncernens samlede overskud.

Chipproducenterne er ramt en opbremsning i salget af chips. Ifølge analyseinstituttet Isuppli Corp. steg salget i første halvår med 31,4 procent, men det ventes, at væksten i andet halvår falder til 20 procent.

Den lavere vækst skyldes, at kunderne i langt større omfang end tidligere er begyndt at styre deres lagre. Udsigten til faldende vækst på markederne for pc'er og mobiltelefoner får producenterne til at afpasse deres indkøb i forhold til den forventede produktion. Når lagrene ikke opbygges i samme grad, sættes chip-prisen under pres.

Det har altså nu også ramt Philips, som producerer chips til blandt andre Nokia, Sony og DaimlerChrysler. Selskabet gør dog opmærksom på, at salget af de chips, der indgår i Nokias telefoner, ikke indgår i de offentliggjorte forventninger til tredje kvartal.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere