Sidste udkald for elektronik uden skrotmærke

Masser af it-produkter og andet forbrugerelektronik er fra på lørdag den 13. august ulovligt at sælge i de danske forretninger. Produkterne er nemlig ikke skrotmærket sådan som loven fra denne dato foreskriver det.

Mærkningen skal sikre, at udstyret bliver håndteret korrekt når det er udtjent.
Mærket, der er en skraldespand med et kryds over, indikerer hvem der ejer produktet, med virksomhedens logo og virksomhedsnummer. Ifølge EU-reglerne kan ejerne af de elektroniske produkter imødese bøder, hvis mærkningen ikke er overholdt.

Allan Bugge, der er direktør i Brancheorganisationen Forbrugerelektronik, er forundret over hvor få virksomheder der er klar:

»Kun 15 % af forhandlerne er klar til fristen for mærkning træder i kraft, og det er vi meget chokerede over,« siger han til Berlingske Tidende, og forklarer:

»Lige nu har omkring 150 producenter og importører tilmeldt sig den fælles elretur-ordning, men ifølge vores bedste skøn er omkring 1.000 virksomheder omfattet af reglerne. Så vi må konstatere, at det ser ud som om størstedelen af de danske virksomheder der er omfattet af producentansvaret, ikke har taget mærkningen alvorligt.«

Returordningen, der skal koordinere indsamlingen af udtjente elektronikapparater, skulle være trådt i kraft sideløbende med mærkningskravet, men det er udskudt til 1. april 2006. Det skyldes det seneste folketingsvalg der skubbede lovgivningen i baggrunden. Virksomheder der producerer eller importerer skal senest 1. januar 2005 være tilmeldt en returordning, eller selv hensætte et beløb på en spærret konto som sikkerhed. Returordningen er beskrevet på www.elretur.dk

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S