Jensby undgik skat i Lamborghini

Asger Jensby indrømmer, at han og Stein Bagger flere gange fiflede sig til skatteunddragelse. Ikke nok med det, så hævede de begge millioner i IT Factory, mens skatteregningerne blev udskudt.

Asger Jensby har flere gange i weekenden indrømmet, hvordan en god del af pengestrømmen mellem ham og Stein Bagger handlede om at undgå at medfinansiere fællesskabet i Danmark.

Christian Amby, der er en af landets førende skatteeksperter, vurderer, at Asger Jensby læner sig op af skattesnyd.

"Enten er alt det, han siger det rene vrøvl, eller også er der tale om svig,« siger Christen Amby og fortsætter:

"Det kan se ud som om, Asger Jensby har maskeret betaling af udbytte som et ulovligt aktionærlån, hvis det altså er korrekt, at Jensby ejer en del af Agios. Hvis det er det, der er sket, så kan han have snydt skattevæsnet for en udbytteskat på 28 pct.," siger Christen Amby til Berlingske Tidende.

For eksempel modtog Asger Jensby et lån på 20 millioner kroner af Stein Bagger via denne firma Agios United. Da journalister i weekenden undrede sig over en så tæt finansiel relation mellem den ærværdige Jensby og skurken Bagger gik Jensby til bekendelse. Der var slet ikke tale om et lån, men blot et vellykket forsøg på skatteundragelse. Til Politiken sagde han:

"For at undgå, at vi skulle betale skat af de her penge, blev de altså taget ud på et gældsbrev, så nu ser det ud som om, jeg skylder Agios penge - men i virkeligheden er det jo mine penge i kraft af den aftale, jeg har med Bagger."

Samme forklaring danner grundlaget for, at Asger Jensby og Stein Bagger i fællesskab, via det fælles firma Isl. Brg 75 ApS, købte en luksuslejlighed på Islands Brygge for 4,65 millioner kroner af Baggers kone Anette Uttenthal.

"Vi aftalte, at købe den i fællesskab, fordi det var mest praktisk økonomisk og skattemæssigt. Så betaler jeg blot 16.000 kroner i husleje til selskabet, siger Asger Jensby til BT.

I parkeringskælderen under lejligheden har Jensby i øvrigt altid sin sorte Lamborghini stående.

Men festen med luksuslejligheder og luksusbiler stopper ikke her. Mens Jensby og Bagger har hevet op mod 108 millioner ud af IT Factory i form af aktionærudbytte, har de skubbet firmaets ubetalte skat foran sig. Alene i regnskabsår 2006 og 2007 har aktionærerne, Asger Jensby med flere via JMI Invest og Stein Bagger via Agios United, fået udbetalt 48 millioner kroner i udbytte, mens regningen til skat på 58 millioner kroner er ubetalt.
Der har altså været penge i kassen til ejerne, men ingen til skat. Der er SF noget fortørnede over. Det er SF der har fået skatteekspert Christian Amby til at gennemgå regnskaberne.

Udover de ubetalte skatteregninger i IT Factory, undrer Christian Amby sig over både Asger Jensbys og Stein Baggers private skattecirkus. Noget tyder nemlig på, at Stein Bagger slet ikke har betalt skat af det udbytte, der er tilgået Agios fra IT Factory. Oven i hatten kommer momssvindel i forbindelse med Leasingkarusselen i IT Factory, og at bankerne kan trække milliardtabet efter IT Factory fra på selvangivelsen.

Den svimlende skattesvindel har fået SF til at rejse en række kritiske spørgsmål til skatteminister Kristian Jensen (V) omkring virksomheders muligheder for at undgå skattebetaling.

Asger Jensby lover i øvrigt, at hans forhold til Stein Bagger ikke rummer mere snusk.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S