Google vil hellere hjælpe dig med at kidnappe børn end finde torrent-filer

Autocomplete bortcensurerer pirat-ord, men hjælper dig gerne til at bygge bomber.

Skriver man ”how to kid” i en engelsk Google-browser, er selskabets elsksværdige autocomplete klar med en række forslag til, hvad der kunne være en god søge-term.

”How to kidnap a child,” foreslår Google.

Skriver man ”How to kid” på en dansk Google-side, mener Google, at det eneste relevante, der er værd at foreslå, er ”How to kidnap the president's daughter”.

Google har ellers taget autocomplete i brug som censur-redskab. Som vi fortalte i går, vil autocomplete ikke længere foreslår torrent-filer og andre søgetermer, som oftest anvendes af pirater.

Men søgninger efter torrent-filer blegner lidt, når man ser hvilke kriminelle og skadelige handlinger, Google gerne vil fremme gennem brugen af autocomplete.

Sitet Techi har samlet denne øjenåbnende liste over søge-termer, som autocomplete stadig foreslår efter, at pirat-censuren er blevet indført.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics