Nyt superbot-netværk måske en and

Dansk sikkerhedsekspert stiller spørgsmålstegn ved advarslen fra anti-bot-firmaet Damballa. Han mener det er et gammelt netværk, der er blevet fejltolket.

Siden i mandags har man på diverse it-sites kunnet læse om et nyt, gigantisk bot-netværk, der på det nærmeste er ved at overtage verden.

Netværket, der blev 'opdaget' af bot-fighterne i sikkerhedsfirmaet Damballa, er hurtigt blevet døbt Kraken, efter den mytologiske sagnfigur, det kæmpemæssige blæksprutteagtige søuhyre, der dukkede op til havets overflade og trak hele skibe med sig i dybet.

Nu hævder en anerkendt dansk it-ekspert, at 'Kraken' slet ikke eksisterer. Eller rettere; blot har skiftet navn:
»Et så stort netværk dukker altså ikke lige op overnight, det tager tid at opbygge«, forklarer Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS om 'Kraken', der angiveligt skulle have ikke mindre en 400.000 computere indrulleret i sin hær af viljeløse zombie-maskiner.

»Der hersker stor forvirring i branchen omkring disse bot-netværk, men hos os i CSIS er vi af den opfattelse, at der er tale om det gamle Bobax netværk, der på en eller anden måde er blevet overtaget af andre, viderudviklet eller har skiftet navn«, uddyber Peter Kruse.

»Under alle omstændigheder er Kraken/Bobax IKKE det største bot-netværk i verden. Det er af mange årsager svært at tælle præcis, hvor mange maskiner et netværk har underlagt sig, men da eksempelvis Storm (som Kraken sammenlignes med. red.) var størst, talte det over en million maskiner«, forklarer sikkerhedseksperten, der altså mener, at nogen på Damballa har lavet et fejlskøn og måske været lidt for hurtigt ude.

Unavngivne kilder i branchen antyder endda, at der er tale om et bevidst PR-stunt, altså om konstrueret medie-hype fra Dambellas side, men det kan kun de nærmeste dag vise.

ComON følger naturligvis udviklingen.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS