Britisk mobilfirma går i land i Danmark

Mere hidsig konkurrence på taletidskort.

Lycamobile er navnet på et britisk baseret selskab, der tilbyder billige samtaler til udlandet på taletidskort. Selskabet træder nu ind på det danske marked gennem en MVNO–aftale (Mobile Virtual Network Operator) med TDC, som skal levere net og tilhørende ydelser.

Lycamobile er ifølge TDC Europas største pre-pay MVNO med over seks millioner kunder. Selskabet er del af det paneuropæsike telefirma Lycatel, der i forvejen er tableret i otte EU-lande.

Lycamobile har særligt fokuseret sin forretning på etniske kundegrupper og er allerede begyndt at markedsførte sin Pay As You Go-tjeneste i Danmark, som blandt andet giver adgang til billige internationale samtaler både til mobiltelefoner og fastnettelefoner.

Lycatel blev i marts gjort til genstand for en undersøgelse af den britiske telemyndighed Ofcom, der kigger på, om selskabet overholder forbrugerlovgivningen i sin markedsføring.

”Vi er glade for at have indgået aftalen og glæder os til at støtte Lycamobile i at levere service til det etniske marked. Hermed får TDC jo en stærkere kobling til det etniske segment, som Lycamobile er kendt for at nå godt ud til,” siger vicedirektør Ole Hvelplund, chef for TDC Wholesale.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job