Britisk mobilfirma går i land i Danmark

Mere hidsig konkurrence på taletidskort.

Lycamobile er navnet på et britisk baseret selskab, der tilbyder billige samtaler til udlandet på taletidskort. Selskabet træder nu ind på det danske marked gennem en MVNO–aftale (Mobile Virtual Network Operator) med TDC, som skal levere net og tilhørende ydelser.

Lycamobile er ifølge TDC Europas største pre-pay MVNO med over seks millioner kunder. Selskabet er del af det paneuropæsike telefirma Lycatel, der i forvejen er tableret i otte EU-lande.

Lycamobile har særligt fokuseret sin forretning på etniske kundegrupper og er allerede begyndt at markedsførte sin Pay As You Go-tjeneste i Danmark, som blandt andet giver adgang til billige internationale samtaler både til mobiltelefoner og fastnettelefoner.

Lycatel blev i marts gjort til genstand for en undersøgelse af den britiske telemyndighed Ofcom, der kigger på, om selskabet overholder forbrugerlovgivningen i sin markedsføring.

”Vi er glade for at have indgået aftalen og glæder os til at støtte Lycamobile i at levere service til det etniske marked. Hermed får TDC jo en stærkere kobling til det etniske segment, som Lycamobile er kendt for at nå godt ud til,” siger vicedirektør Ole Hvelplund, chef for TDC Wholesale.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos