Google-stiftere slipper kontrollen

Om fire år vil Sergey Brin og Larry Page ikke længere have aktiemajoriteten i Google.

Fra 2014 kan Larry Page og Sergey Brin ikke længere gøre med Google som det passer dem. På det tidspunkt har de solgt så mange aktier, at de ikke længere kontrollerer over 50 procent af aktierne. Dermed mister de kontrollen med firmaet. I teorien. Det annoncerede Google i dag.

Google er delt i A og B aktier. A aktierne er dem som enhver kan købe, og her giver en aktie en stemme. B-aktierne er skruet anderledes sammen. De er ejet af stifterne, betroede medarbejdere og tidligere investorerer og her tæller en aktie for 10 stemmer.

På nuværende tidspunkt har Larry Page og Sergey Brin 59 procent af stemmerne i Google. Når de i 2014 har solgt fem millioner aktier hver, er de nede på 48 procent af stemmerne i Google, og har dermed mistet kontrollen. Men på grund af aktiestrukturen, skal de overbevise ganske få mennesker om deres beslutninger for at gennemtrumfe dem med over halvdelen af aktierne. For eksempel ejer den tredje Google-musketer, administrerende direktør Eric Schmidt, 9,5 procent af stemmerne. Ifølge Cnet, så er 70 procent af stemmerne på Google-hænder.

Larry Page og Sergey Brin melder ud om deres salgsplaner for ikke at skabe panik ved et pludseligt salg af aktierne. Et sådan salg ville forvirre markedet, og få aktien til at styrdykke på grund af spekulationer. Grunden til at de sælger aktierne er formentlig at sprede deres investering, så hele formuen ikke står og falder med Google.

Læses lige nu

    Annonce

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S