De unges telekæde konkurs efter blot ti måneder

Ungdommens smarte og hippe telekæde, WalkTalk, har haft sin sidste åbningsdag. Kæden med butikker i landets fem største byer er gået konkurs efter, leverandørerne ikke ville være med længere. Nu kæmper en af stifterne for at redde netbutikken.

I juni 2003 slog en spritny telekæde dørene op i landets fem største byer. Med placeringer centralt i København, Århus, Aalborg, Odense og Esbjerg var det planen, at WalkTalk skulle indfange teenagerne og sælge dem ungdomsrelaterede produkter inden for mobiltelefoni- og underholdholdning.

Men efter blot ti måneder på markedet er det nu slut for WalkTalk. I sidste uge trak skifteretten i Odense stikket ud efter, der ikke var flere penge i kassen hos det unge selskab.

WalkTalks salgsdirektør Bengt Burkal føler sig svigtet af leverandørerne, som vendte den nye kæde ryggen så snart problemerne opstod.

»I starten gik det rigtigt godt, men i eftersommeren begyndte salget at svigte. Da vi så fik en smule medgang igen sidst på året, svigtede leverandørerne os,« forklarer Bengt Burkal til IT-avisen ComON.

Derfor fortsatte udgifterne med at ligge et væsentligt stykke over indtægterne, og til sidst blev det for meget for WalkTalks kreditorer. Nu ligger skæbnen hos advokaterne i konkursboet. I Odense pønser Bengt Burkal dog på at drive netbutikken på walktalk.dk videre uden sin hidtidige partner den tidligere Unitalk-direktør Leon Bruun Jensen.

»Det er min plan at købe butikken ud af konkursboet og fortsætte driften,« forklarer han og bebuder at de danske teenagere ikke har købt deres sidste mobiltelefon af ham:

»Jeg skal nok komme igen!« forsikrer Bengt Burkal.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS