Nano iPhone, mini Macbook og ny Mac Mini på vej

Er der en fugl?, er det et fly? Nej det er ...noget fra Apple ...måske...forhåbentlig. Med iPhone, iPod og de nye metalliske Macbooks allerede ankommet, er Apple-fanatikere i gang med fantasierne over deres næste våde drømme.

Når Steve Jobs putter trøjen godt ned i bukserne og går på scenen i Cupertino til MacWorld i næste måned, har han en ny Mac Mini, en Nano iPhone eller en netbook med i baglommen.

I hvert fald hvis man skal tro rygterne, analytikerne og Mac-fetichisterne.

I Kina er et etui til et touchbaseret Apple produkt i Nano størrelse blevet opdaget. Der er åbning til skærmen og kameraet på bagsiden. Etuiets form minder også om iPhones afrundede kanter. Ifølge kilden skulle det være en neddroslet iPhone uden 3g, hvilket stemmer overens med flere analytikere, der har beskrevet, hvordan det er almindeligt at lancere neddroslede versioner af sit topprodukt, som foreksempel Commodore gjorde da de lancerede Amiga 1000s lillebror 500'eren.

En analytiker er sikker på, at Apple kommer med en netbook, der kan køre Apps fra iPhone App butikken. Det skal ses i sammenhæng med, at Apples salg under finanskrisen er stagneret, og en billig netbook måske vil resultere i et par ekstra skillinger.

Ifølge Wired siger en anonym kilde hos Apple, at en opdateret Mac Mini er på vej. Men Cnet spekulerer i hvordan det hænger sammen med Apples strategi om, at fremtiden er mobil.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere