Gran Turismo i 3840*2160

I anledning af racerspillet Gran Turismos 10 års dag viste holdet bag, spillet frem i ultra højopløsning.


Det er 10 år siden Gran Turismo begyndte sin dominans over Playstation racerscenen. I den anledning har Polyphony renderet en særlig udgave af Gran Turismo 5 prolog i den ekstremt høje 3840*2160 opløsning. Ifølge øjenvidner resulterede det i en helt utrolig skarphed. Men det krævede så også en projektor til 80.000 dollars at vise skønheden.

Desværre er det de færreste fladskærme, der kan vise så høj opløsning, men selv hvis de kunne, ville det kræve hele fire Playstation 3 at køre spillet.

Polyphony opnåede nemlig den høje opløsning ved at lade fire PS3'er rendere hver deres kvarte del af billedet i 1920*1080 og til sidst sætte de fire kvarte sammen til et billede.

Normalt kører Gran Turismo i 2,1 millioner pixels. Men i demonstrationen nåede spillet op på 8,3 millioner pixels på skærmen samtidigt.

Polyphony viste også en version af spillet, der kørte med 240 fps, frames per second, i stedet for de sædvanlige 60 billeder i sekundet.

»Det er som at se den virkelige verden. Alle hak i bilernes bevægelse, i røgen, i hjulene og landskabet er væk, og man tror næsten, at noget virkeligt udspiller sig for øjnene af en,« skriver øjenvidner på gran-turismo.com.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network