Her er landets bedste e-handlende

Priser til E-tilbudsavis, Just-Eat og E-conomic.

Ved offentliggørelsen af E-handelsprisen 2011 i går kunne både nye og tidligere vindere af prisen gå på scenen. Se hele listen i boksen til højre.

Blandt gengangerne var Just-Eat, der i år fik prisen i kategorien "cross-border" for deres forvandling fra opstartsvirksomhed til veletableret firma i 20 lande.

Stifterne af Just-Eat, Jesper Buch og Carsten Mikkelsen, er siden etableringen flyttet videre og står nu bag onlinetøjportalen Miinto. Den fik hæder som den bedste webbutik med en omsætning under 25 millioner kroner. Miintos hovedformål er at danne bro mellem etablerede tøjbutikker og onlinesalg ved at samle eksisterende tøjbutikker på nettet.

I kategorien for de større netbutikker vandt Billetlugen.

Den såkaldte Cross-Channel pris gik til Flügger for at udnytte nettet som både en salgskanal og til at servicere de kunder, som kommer i butikkerne. Samme firma fik også prisen for den bedste kundeservice.


Ærespris

Aftenen bød også på hæder til enkeltpersoner. Blandt andet til Christian Lanng fra Tradeshift, der var med i finalen til ComON Tech Guld sidste år.

I går fik han specialprisen Den Digitale TænkNyt pris, der er sponseret af Nykredit.

Christian Lanng har arbejdet for at skabe løsninger til elektronisk betaling på tværs af grænser. Både med NemHandel i sin tid som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og nu som iværksætter i Tradeshift. Læs mere om arbejdet i denne ComON-artikel.
 

Lovende nybegyndere

Det nystartede firma E-tilbudsavis med to ansatte fik prisen for deres mobile tilbudsavis, der kan bruges på smartphones og tablets. I begrundelsen stod der:

"I når ud til nye målgrupper, som ikke nødvendigvis synes, det er smart at læse tilbudsaviser, og I skaber en miljøvenlig løsning med digital markedsføring, hvilket skal ses i lyset af, at danskerne er det folk, der får mest papir ind gennem brevsprækkerne."

Et lidt mere veletableret firma E-conomic vandt prisen for bedste online løsning til erhvervsmarkedet for deres onlinebaserede regnskabssystem.

Årets brugerpris blev vundet af Unisport.

Åretshovedpræmie E-handelsprisen 2011 og prisen for årets opstartsvirksomhed blev vundet af dagligvarebutikken Nemlig.com, som ComON har beskrevet i en artikel tidligere i dag. Se samtlige vindere i boksen øverst til højre eller på FDIH.dk.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job