Her er landets bedste e-handlende

Priser til E-tilbudsavis, Just-Eat og E-conomic.

Ved offentliggørelsen af E-handelsprisen 2011 i går kunne både nye og tidligere vindere af prisen gå på scenen. Se hele listen i boksen til højre.

Blandt gengangerne var Just-Eat, der i år fik prisen i kategorien "cross-border" for deres forvandling fra opstartsvirksomhed til veletableret firma i 20 lande.

Stifterne af Just-Eat, Jesper Buch og Carsten Mikkelsen, er siden etableringen flyttet videre og står nu bag onlinetøjportalen Miinto. Den fik hæder som den bedste webbutik med en omsætning under 25 millioner kroner. Miintos hovedformål er at danne bro mellem etablerede tøjbutikker og onlinesalg ved at samle eksisterende tøjbutikker på nettet.

I kategorien for de større netbutikker vandt Billetlugen.

Den såkaldte Cross-Channel pris gik til Flügger for at udnytte nettet som både en salgskanal og til at servicere de kunder, som kommer i butikkerne. Samme firma fik også prisen for den bedste kundeservice.


Ærespris

Aftenen bød også på hæder til enkeltpersoner. Blandt andet til Christian Lanng fra Tradeshift, der var med i finalen til ComON Tech Guld sidste år.

I går fik han specialprisen Den Digitale TænkNyt pris, der er sponseret af Nykredit.

Christian Lanng har arbejdet for at skabe løsninger til elektronisk betaling på tværs af grænser. Både med NemHandel i sin tid som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og nu som iværksætter i Tradeshift. Læs mere om arbejdet i denne ComON-artikel.
 

Lovende nybegyndere

Det nystartede firma E-tilbudsavis med to ansatte fik prisen for deres mobile tilbudsavis, der kan bruges på smartphones og tablets. I begrundelsen stod der:

"I når ud til nye målgrupper, som ikke nødvendigvis synes, det er smart at læse tilbudsaviser, og I skaber en miljøvenlig løsning med digital markedsføring, hvilket skal ses i lyset af, at danskerne er det folk, der får mest papir ind gennem brevsprækkerne."

Et lidt mere veletableret firma E-conomic vandt prisen for bedste online løsning til erhvervsmarkedet for deres onlinebaserede regnskabssystem.

Årets brugerpris blev vundet af Unisport.

Åretshovedpræmie E-handelsprisen 2011 og prisen for årets opstartsvirksomhed blev vundet af dagligvarebutikken Nemlig.com, som ComON har beskrevet i en artikel tidligere i dag. Se samtlige vindere i boksen øverst til højre eller på FDIH.dk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS