Her er landets bedste e-handlende

Priser til E-tilbudsavis, Just-Eat og E-conomic.

Ved offentliggørelsen af E-handelsprisen 2011 i går kunne både nye og tidligere vindere af prisen gå på scenen. Se hele listen i boksen til højre.

Blandt gengangerne var Just-Eat, der i år fik prisen i kategorien "cross-border" for deres forvandling fra opstartsvirksomhed til veletableret firma i 20 lande.

Stifterne af Just-Eat, Jesper Buch og Carsten Mikkelsen, er siden etableringen flyttet videre og står nu bag onlinetøjportalen Miinto. Den fik hæder som den bedste webbutik med en omsætning under 25 millioner kroner. Miintos hovedformål er at danne bro mellem etablerede tøjbutikker og onlinesalg ved at samle eksisterende tøjbutikker på nettet.

I kategorien for de større netbutikker vandt Billetlugen.

Den såkaldte Cross-Channel pris gik til Flügger for at udnytte nettet som både en salgskanal og til at servicere de kunder, som kommer i butikkerne. Samme firma fik også prisen for den bedste kundeservice.


Ærespris

Aftenen bød også på hæder til enkeltpersoner. Blandt andet til Christian Lanng fra Tradeshift, der var med i finalen til ComON Tech Guld sidste år.

I går fik han specialprisen Den Digitale TænkNyt pris, der er sponseret af Nykredit.

Christian Lanng har arbejdet for at skabe løsninger til elektronisk betaling på tværs af grænser. Både med NemHandel i sin tid som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og nu som iværksætter i Tradeshift. Læs mere om arbejdet i denne ComON-artikel.
 

Lovende nybegyndere

Det nystartede firma E-tilbudsavis med to ansatte fik prisen for deres mobile tilbudsavis, der kan bruges på smartphones og tablets. I begrundelsen stod der:

"I når ud til nye målgrupper, som ikke nødvendigvis synes, det er smart at læse tilbudsaviser, og I skaber en miljøvenlig løsning med digital markedsføring, hvilket skal ses i lyset af, at danskerne er det folk, der får mest papir ind gennem brevsprækkerne."

Et lidt mere veletableret firma E-conomic vandt prisen for bedste online løsning til erhvervsmarkedet for deres onlinebaserede regnskabssystem.

Årets brugerpris blev vundet af Unisport.

Åretshovedpræmie E-handelsprisen 2011 og prisen for årets opstartsvirksomhed blev vundet af dagligvarebutikken Nemlig.com, som ComON har beskrevet i en artikel tidligere i dag. Se samtlige vindere i boksen øverst til højre eller på FDIH.dk.

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S