Her er landets bedste e-handlende

Priser til E-tilbudsavis, Just-Eat og E-conomic.

Ved offentliggørelsen af E-handelsprisen 2011 i går kunne både nye og tidligere vindere af prisen gå på scenen. Se hele listen i boksen til højre.

Blandt gengangerne var Just-Eat, der i år fik prisen i kategorien "cross-border" for deres forvandling fra opstartsvirksomhed til veletableret firma i 20 lande.

Stifterne af Just-Eat, Jesper Buch og Carsten Mikkelsen, er siden etableringen flyttet videre og står nu bag onlinetøjportalen Miinto. Den fik hæder som den bedste webbutik med en omsætning under 25 millioner kroner. Miintos hovedformål er at danne bro mellem etablerede tøjbutikker og onlinesalg ved at samle eksisterende tøjbutikker på nettet.

I kategorien for de større netbutikker vandt Billetlugen.

Den såkaldte Cross-Channel pris gik til Flügger for at udnytte nettet som både en salgskanal og til at servicere de kunder, som kommer i butikkerne. Samme firma fik også prisen for den bedste kundeservice.


Ærespris

Aftenen bød også på hæder til enkeltpersoner. Blandt andet til Christian Lanng fra Tradeshift, der var med i finalen til ComON Tech Guld sidste år.

I går fik han specialprisen Den Digitale TænkNyt pris, der er sponseret af Nykredit.

Christian Lanng har arbejdet for at skabe løsninger til elektronisk betaling på tværs af grænser. Både med NemHandel i sin tid som kontorchef i IT- og Telestyrelsen og nu som iværksætter i Tradeshift. Læs mere om arbejdet i denne ComON-artikel.
 

Lovende nybegyndere

Det nystartede firma E-tilbudsavis med to ansatte fik prisen for deres mobile tilbudsavis, der kan bruges på smartphones og tablets. I begrundelsen stod der:

"I når ud til nye målgrupper, som ikke nødvendigvis synes, det er smart at læse tilbudsaviser, og I skaber en miljøvenlig løsning med digital markedsføring, hvilket skal ses i lyset af, at danskerne er det folk, der får mest papir ind gennem brevsprækkerne."

Et lidt mere veletableret firma E-conomic vandt prisen for bedste online løsning til erhvervsmarkedet for deres onlinebaserede regnskabssystem.

Årets brugerpris blev vundet af Unisport.

Åretshovedpræmie E-handelsprisen 2011 og prisen for årets opstartsvirksomhed blev vundet af dagligvarebutikken Nemlig.com, som ComON har beskrevet i en artikel tidligere i dag. Se samtlige vindere i boksen øverst til højre eller på FDIH.dk.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S