Paypal blokerer bedagede browsere

Betalingstjenesten Paypal tager drastiske skridt i kampen om at få brugerne til at opdatere deres gamle og usikre browsere, der ikke yder tilstrækkelig sikkerhed mod nutidens phishere og andre internet-kriminelle.

Internet-betalingstjenesten Paypal har proklameret, at de vil lukke ned for adgangen til firmaets ydelser for brugere, der sidder på usikre browsere, som en del af en kampagne, der skal begrænse brugen og udbredelsen af phishing-sites.

Ifølge Paypal er der stadig mange bruger, der benytter bedagede browsere som eksempelvis Internet Explorer 3, der for første gang så dagens lys for mere end 10 år siden.

Paypal støtter op om og anbefaler brugen af Extended Validation SSL Certificates. Browsere, der understøtter denne teknologi, markerer web-adressen i grøn, så snart websitet bag er valideret som 'ægte'.

Den seneste version af Explorer har EV SSL valideringen indbygget, mens det er muligt at hente et tilsvarende add-on til Mozillas Firefox 2. Apples Safari browser understøtter til gengæld ikke denne sikkerhedsgodkendelse.

I første gang vil brugeren af den usikre browser modtage en online-advarsel om, at hans browser er gammel og usikker og bør opdateres. Fortsætter brugeren alligevel med at benytte den forældede og potentielt 'farlige' browser, kan adgangen til Paypal helt blokeres.

To af Paypals ledende sikkerhedseksperter, Michael Barrett and Dan Levy, kalder kampen mod phishing for "et high-speed spil skak mod det kriminelle fællesskab" og beskriver levende bevæggrundene for de nye tiltag således:

»At lade brugere benytte Paypal på en usikker browser, svarer i vores øjne til, at en bilforhandler lader en kunde købe en bil uden sikkerhedseler«.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job