Du har betalt for meget for din Roomba

Importør af robotstøvsugere har holdt prisen kunstig høj i Danmark.

Artikel top billede

Importøren af de populære robotstøvsugere fra firmaet iRobot har forhindret parallelimport og holdt prisen på robotterne kunstigt høje.

Det siger Konkurrencerådet, som har sendt en venlig henstilling til importøren Witt Hvidevarer A/S. Når klagefristen udløber, vil sagen blive overgivet til bagmandspolitiet (Statsadvokaturen for særlig økonomisk kriminalitet). Her kan importøren se frem til en klækkelig bøde.

Konkurrencerådet slår fast, at Witt Hvidevarer har forsøgt at forhindre parallelimport af iRobot-støvsugere som Roomba 580 og Scooba. Firmaet har også ulovligt bedt danske forhandlere om at holde en fælles pris på maskinerne. Konsekvensen er, at danske forbrugere med stor sandsynlighed har betalt for meget for robotstøvsugerne, der er blandt de mest udbredte på markedet.
Konkurrencestyrelsen har haft øjnene rettet mod Witt Hvidevarer siden 2009. Det er blandt andet interne mails, der fælder firmaet. For eksempel denne:

”Vi har store problemer i Danmark med (firma x) – vil du godt tage fat på (firma x), så det bliver stoppet. Vi kan ikke leve med at markedet bliver ødelagt, og hvis det er dem, der sender til Danmark, så skal de justere ind, så de ikke er så markant billigere”

Konkurrencerådet har påbudt Witt at stoppe med den ulovlige fremgangsmåde og aktivt informere sine medarbejdere og forhandlere om, at de frit kan sætte prisen på produkterne. Men firmaet undgår ikke, at sagen overgives til SØK.

"Sagen viser, at Witts styring af priserne i forhandlerleddet, er med til at holde priserne oppe til skade for forbrugerne. Bindende videresalgspriser sætter konkurrencen mellem forhandlerne ud af kraft og er en alvorlig overtrædelse af konkurrenceloven," udtaler direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing, der forventer lavere priser som resultat af afgørelsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS