Voldelige røvere stjal it-udstyr for 11 mio. kr.

Under et voldsomt røveri natten til onsdag, blev der stjålet udstyr for knap 11 millioner kroner hos en computerforhandler i Roskilde. Kriminalpolitiet mener, at røveriet var nøje planlagt.

»Ejeren af Roxy World Trading ventede onsdag på en levering af CPU-er. Sendingen ankom cirka klokken et om natten, men få minutter efter varene var blevet afleveret, blev indehaveren overfaldet og frarøvet de 14 kasser med CPU-er,« forklarer fungerende kriminalassistent Charlotte Skovby fra Roskilde Politi til CRN.

Det er politiets klare overbevisning, at de to gerningsmænd, har ventet på leverancen, for så at slå til lige efter varerne var leveret.

Først trængte en maskeret og bevæbnet mand ind i butikken og lagde ejeren i håndjern, derefter kom endnu en maskeret røver ind i butikken. Han sprayede først et overvågningskamera til med en sprayflaske og efterfølgende sparkede den samme røver indehaveren i hovedet. Ejeren af Roxy World Trading kom dog ikke alvorligt til skade ved det brutale overfald.

Kriminalpolitiet ved endnu ikke hvor mange CPU-er, der var i de 14 kasser, men indehaveren af Roxy World Trading har opgjort værdien til 1,8 millioner dollars, hvilket svarer til knap 11 millioner danske kroner.

De to røvere flygtet fra stedet i en hvid Ford transit, men ifølge Charlotte Skovby har kriminalpolitiet endnu ikke noget konkret spor af gerningsmændenes videre færden.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse