Voldelige røvere stjal it-udstyr for 11 mio. kr.

Under et voldsomt røveri natten til onsdag, blev der stjålet udstyr for knap 11 millioner kroner hos en computerforhandler i Roskilde. Kriminalpolitiet mener, at røveriet var nøje planlagt.

»Ejeren af Roxy World Trading ventede onsdag på en levering af CPU-er. Sendingen ankom cirka klokken et om natten, men få minutter efter varene var blevet afleveret, blev indehaveren overfaldet og frarøvet de 14 kasser med CPU-er,« forklarer fungerende kriminalassistent Charlotte Skovby fra Roskilde Politi til CRN.

Det er politiets klare overbevisning, at de to gerningsmænd, har ventet på leverancen, for så at slå til lige efter varerne var leveret.

Først trængte en maskeret og bevæbnet mand ind i butikken og lagde ejeren i håndjern, derefter kom endnu en maskeret røver ind i butikken. Han sprayede først et overvågningskamera til med en sprayflaske og efterfølgende sparkede den samme røver indehaveren i hovedet. Ejeren af Roxy World Trading kom dog ikke alvorligt til skade ved det brutale overfald.

Kriminalpolitiet ved endnu ikke hvor mange CPU-er, der var i de 14 kasser, men indehaveren af Roxy World Trading har opgjort værdien til 1,8 millioner dollars, hvilket svarer til knap 11 millioner danske kroner.

De to røvere flygtet fra stedet i en hvid Ford transit, men ifølge Charlotte Skovby har kriminalpolitiet endnu ikke noget konkret spor af gerningsmændenes videre færden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job