Voldelige røvere stjal it-udstyr for 11 mio. kr.

Under et voldsomt røveri natten til onsdag, blev der stjålet udstyr for knap 11 millioner kroner hos en computerforhandler i Roskilde. Kriminalpolitiet mener, at røveriet var nøje planlagt.

»Ejeren af Roxy World Trading ventede onsdag på en levering af CPU-er. Sendingen ankom cirka klokken et om natten, men få minutter efter varene var blevet afleveret, blev indehaveren overfaldet og frarøvet de 14 kasser med CPU-er,« forklarer fungerende kriminalassistent Charlotte Skovby fra Roskilde Politi til CRN.

Det er politiets klare overbevisning, at de to gerningsmænd, har ventet på leverancen, for så at slå til lige efter varerne var leveret.

Først trængte en maskeret og bevæbnet mand ind i butikken og lagde ejeren i håndjern, derefter kom endnu en maskeret røver ind i butikken. Han sprayede først et overvågningskamera til med en sprayflaske og efterfølgende sparkede den samme røver indehaveren i hovedet. Ejeren af Roxy World Trading kom dog ikke alvorligt til skade ved det brutale overfald.

Kriminalpolitiet ved endnu ikke hvor mange CPU-er, der var i de 14 kasser, men indehaveren af Roxy World Trading har opgjort værdien til 1,8 millioner dollars, hvilket svarer til knap 11 millioner danske kroner.

De to røvere flygtet fra stedet i en hvid Ford transit, men ifølge Charlotte Skovby har kriminalpolitiet endnu ikke noget konkret spor af gerningsmændenes videre færden.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub