Dorte Toft nomineret til Cavling for ny type journalistik

Dorte Tofts læserindragelse i IT-factory sagen kan vinde den fornemmeste journalistiske pris.

Dorte Toft er blevet nomineret til den fornemmeste journalistiske pris for sine blogindlæg, der endte i IT Factory og Stein Baggers undergang. Priskomiteen fremhæver især Dorte Tofts inddragelse af læserne i sin journalistik som bemærkelsesværdig.

 
Efter Dorte Toft havde skrevet de første velresearchede og spekulative blogindlæg om IT Factory, fik hun kontakt med en anonym kilde, der for alvor gav Dorte Toft indblik i tingenes sande tilstand hos IT Factory.
 
"Det var bloggens læsere og dem, der sandsynligvis mailede mig på baggrund af bloggen, der gjorde det muligt for mig at komme så langt, og så selvfølgelig, at jeg i forvejen er kendt som en nogenlunde solid it-journalist," siger Dorte Toft til ComON.
 
Det er ingen hemmelighed, at Dorte Tofts arbejde i journalistkredse ofte bliver kritiseret. De meget velresearchede spekulationer hun fremsætter på sin blog, ville aldrig kunne være skrevet i artikelform. Der mangler ganske enkelt dokumentation for påstandene, selv om de viste sig at være sande. Men Dorte Toft mener dels, at hendes bog dokumenterer, hvor meget research og dokumentation der lå bag hendes blog, og dels at bloggen er et vigtigt journalistisk værktøj på sine egne præmisser.
 
"Efter afsløringerne havde danske medieledere travlt med at mane til blogro. Det tror jeg desværre har hæmmet udviklingen af den journalistiske blog i Danmark. Mange af de oplysninger jeg får, får jeg fra dygtige udenlandske fagjournalister, der har valgt at udtrykke sig i bloggens verden. Den store forskel på en blog og traditionel journalistik er, at på bloggen må man være usikker og udtrykke tvivl. Man må sige, 'jeg tror det hænger sådan her sammen, men kan i ikke lige hjælpe mig, så jeg bliver klogere'. I traditionel journalistik skal man være skråsikker, og man skal finde en analytiker, der måske har to års erfaring i et område, man selv har 20 års erfaring i, der kan sige noget skråsikkert for at legitimere ens journalistik," siger Dorte Toft.
 
Dorte Toft fik i efteråret Foreningen for Undersøgende journalistiks ærespris.
 
Den blogjournalistik, som Dorte Toft anvender, er stort set ukendt i Danmark. Men især amerikanske it-medier bruger den gennemarbejdede og velresearchede blogjournalistik til at perspektivere det faktuelle indhold med meninger og spekulationer.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job