Dorte Toft nomineret til Cavling for ny type journalistik

Dorte Tofts læserindragelse i IT-factory sagen kan vinde den fornemmeste journalistiske pris.

Dorte Toft er blevet nomineret til den fornemmeste journalistiske pris for sine blogindlæg, der endte i IT Factory og Stein Baggers undergang. Priskomiteen fremhæver især Dorte Tofts inddragelse af læserne i sin journalistik som bemærkelsesværdig.

 
Efter Dorte Toft havde skrevet de første velresearchede og spekulative blogindlæg om IT Factory, fik hun kontakt med en anonym kilde, der for alvor gav Dorte Toft indblik i tingenes sande tilstand hos IT Factory.
 
"Det var bloggens læsere og dem, der sandsynligvis mailede mig på baggrund af bloggen, der gjorde det muligt for mig at komme så langt, og så selvfølgelig, at jeg i forvejen er kendt som en nogenlunde solid it-journalist," siger Dorte Toft til ComON.
 
Det er ingen hemmelighed, at Dorte Tofts arbejde i journalistkredse ofte bliver kritiseret. De meget velresearchede spekulationer hun fremsætter på sin blog, ville aldrig kunne være skrevet i artikelform. Der mangler ganske enkelt dokumentation for påstandene, selv om de viste sig at være sande. Men Dorte Toft mener dels, at hendes bog dokumenterer, hvor meget research og dokumentation der lå bag hendes blog, og dels at bloggen er et vigtigt journalistisk værktøj på sine egne præmisser.
 
"Efter afsløringerne havde danske medieledere travlt med at mane til blogro. Det tror jeg desværre har hæmmet udviklingen af den journalistiske blog i Danmark. Mange af de oplysninger jeg får, får jeg fra dygtige udenlandske fagjournalister, der har valgt at udtrykke sig i bloggens verden. Den store forskel på en blog og traditionel journalistik er, at på bloggen må man være usikker og udtrykke tvivl. Man må sige, 'jeg tror det hænger sådan her sammen, men kan i ikke lige hjælpe mig, så jeg bliver klogere'. I traditionel journalistik skal man være skråsikker, og man skal finde en analytiker, der måske har to års erfaring i et område, man selv har 20 års erfaring i, der kan sige noget skråsikkert for at legitimere ens journalistik," siger Dorte Toft.
 
Dorte Toft fik i efteråret Foreningen for Undersøgende journalistiks ærespris.
 
Den blogjournalistik, som Dorte Toft anvender, er stort set ukendt i Danmark. Men især amerikanske it-medier bruger den gennemarbejdede og velresearchede blogjournalistik til at perspektivere det faktuelle indhold med meninger og spekulationer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory