Dorte Toft nomineret til Cavling for ny type journalistik

Dorte Tofts læserindragelse i IT-factory sagen kan vinde den fornemmeste journalistiske pris.

Dorte Toft er blevet nomineret til den fornemmeste journalistiske pris for sine blogindlæg, der endte i IT Factory og Stein Baggers undergang. Priskomiteen fremhæver især Dorte Tofts inddragelse af læserne i sin journalistik som bemærkelsesværdig.

 
Efter Dorte Toft havde skrevet de første velresearchede og spekulative blogindlæg om IT Factory, fik hun kontakt med en anonym kilde, der for alvor gav Dorte Toft indblik i tingenes sande tilstand hos IT Factory.
 
"Det var bloggens læsere og dem, der sandsynligvis mailede mig på baggrund af bloggen, der gjorde det muligt for mig at komme så langt, og så selvfølgelig, at jeg i forvejen er kendt som en nogenlunde solid it-journalist," siger Dorte Toft til ComON.
 
Det er ingen hemmelighed, at Dorte Tofts arbejde i journalistkredse ofte bliver kritiseret. De meget velresearchede spekulationer hun fremsætter på sin blog, ville aldrig kunne være skrevet i artikelform. Der mangler ganske enkelt dokumentation for påstandene, selv om de viste sig at være sande. Men Dorte Toft mener dels, at hendes bog dokumenterer, hvor meget research og dokumentation der lå bag hendes blog, og dels at bloggen er et vigtigt journalistisk værktøj på sine egne præmisser.
 
"Efter afsløringerne havde danske medieledere travlt med at mane til blogro. Det tror jeg desværre har hæmmet udviklingen af den journalistiske blog i Danmark. Mange af de oplysninger jeg får, får jeg fra dygtige udenlandske fagjournalister, der har valgt at udtrykke sig i bloggens verden. Den store forskel på en blog og traditionel journalistik er, at på bloggen må man være usikker og udtrykke tvivl. Man må sige, 'jeg tror det hænger sådan her sammen, men kan i ikke lige hjælpe mig, så jeg bliver klogere'. I traditionel journalistik skal man være skråsikker, og man skal finde en analytiker, der måske har to års erfaring i et område, man selv har 20 års erfaring i, der kan sige noget skråsikkert for at legitimere ens journalistik," siger Dorte Toft.
 
Dorte Toft fik i efteråret Foreningen for Undersøgende journalistiks ærespris.
 
Den blogjournalistik, som Dorte Toft anvender, er stort set ukendt i Danmark. Men især amerikanske it-medier bruger den gennemarbejdede og velresearchede blogjournalistik til at perspektivere det faktuelle indhold med meninger og spekulationer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS