Banker skærper krig mod Digital Signatur

Net-ID bliver nu udstyret med muligheden for at kunne skrive under på juridisk bindede dokumenter. Danske Banks topboss Peter Straarup mener at bankernes løsning overgår den digitale signatur.

Krigen mellem den digitale signatur og bankerne Net-ID bliver skærpet yderligere. Fra starten af det nye år kan Net-ID i lighed med TDC's digitale signatur bruges til at skrive under på dokumenter, skriver Jyllands-Posten.

Dermed får de 2,1 millioner potentielle brugere af Net-ID - bankkunderne - større incitament til at aktivere og bruge deres Net-ID, mens den digitale signatur rammes på et af sine fortrin.

»Vi mener, at vores løsning på digital signatur matcher - ja, vel ligefrem overgår, når vi taler om udbredelse - den anden løsning, der er på markedet. Må jeg i den forbindelse minde om, at de bedste løsninger opnås, når der er flere udbydere. Vi beder om, at den mentale omlægning til markedsløsninger, som regeringen ønsker hos borgerne, også markedsføres lidt på embedsmandsniveau,« sagde Danske Banks administrerende direktør og formand for Finansrådet, Peter Straarup på Finansrådets årsmøde.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) er langt fra begejstret over optrapningen af krigen.

»Jeg ser gerne, at finanssektoren og det offentlige samarbejder om brugen og videreudviklingen af den fælles digitale signatur, baseret på en åben standard. Så den digitale signatur fremover kan bruges både i banken, i andre private virksomheder og til offentlig selvbetjening,« mener Bendt Bendtsen.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S