Banker skærper krig mod Digital Signatur

Net-ID bliver nu udstyret med muligheden for at kunne skrive under på juridisk bindede dokumenter. Danske Banks topboss Peter Straarup mener at bankernes løsning overgår den digitale signatur.

Krigen mellem den digitale signatur og bankerne Net-ID bliver skærpet yderligere. Fra starten af det nye år kan Net-ID i lighed med TDC's digitale signatur bruges til at skrive under på dokumenter, skriver Jyllands-Posten.

Dermed får de 2,1 millioner potentielle brugere af Net-ID - bankkunderne - større incitament til at aktivere og bruge deres Net-ID, mens den digitale signatur rammes på et af sine fortrin.

»Vi mener, at vores løsning på digital signatur matcher - ja, vel ligefrem overgår, når vi taler om udbredelse - den anden løsning, der er på markedet. Må jeg i den forbindelse minde om, at de bedste løsninger opnås, når der er flere udbydere. Vi beder om, at den mentale omlægning til markedsløsninger, som regeringen ønsker hos borgerne, også markedsføres lidt på embedsmandsniveau,« sagde Danske Banks administrerende direktør og formand for Finansrådet, Peter Straarup på Finansrådets årsmøde.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) er langt fra begejstret over optrapningen af krigen.

»Jeg ser gerne, at finanssektoren og det offentlige samarbejder om brugen og videreudviklingen af den fælles digitale signatur, baseret på en åben standard. Så den digitale signatur fremover kan bruges både i banken, i andre private virksomheder og til offentlig selvbetjening,« mener Bendt Bendtsen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S