Banker skærper krig mod Digital Signatur

Net-ID bliver nu udstyret med muligheden for at kunne skrive under på juridisk bindede dokumenter. Danske Banks topboss Peter Straarup mener at bankernes løsning overgår den digitale signatur.

Krigen mellem den digitale signatur og bankerne Net-ID bliver skærpet yderligere. Fra starten af det nye år kan Net-ID i lighed med TDC's digitale signatur bruges til at skrive under på dokumenter, skriver Jyllands-Posten.

Dermed får de 2,1 millioner potentielle brugere af Net-ID - bankkunderne - større incitament til at aktivere og bruge deres Net-ID, mens den digitale signatur rammes på et af sine fortrin.

»Vi mener, at vores løsning på digital signatur matcher - ja, vel ligefrem overgår, når vi taler om udbredelse - den anden løsning, der er på markedet. Må jeg i den forbindelse minde om, at de bedste løsninger opnås, når der er flere udbydere. Vi beder om, at den mentale omlægning til markedsløsninger, som regeringen ønsker hos borgerne, også markedsføres lidt på embedsmandsniveau,« sagde Danske Banks administrerende direktør og formand for Finansrådet, Peter Straarup på Finansrådets årsmøde.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) er langt fra begejstret over optrapningen af krigen.

»Jeg ser gerne, at finanssektoren og det offentlige samarbejder om brugen og videreudviklingen af den fælles digitale signatur, baseret på en åben standard. Så den digitale signatur fremover kan bruges både i banken, i andre private virksomheder og til offentlig selvbetjening,« mener Bendt Bendtsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S