Banker skærper krig mod Digital Signatur

Net-ID bliver nu udstyret med muligheden for at kunne skrive under på juridisk bindede dokumenter. Danske Banks topboss Peter Straarup mener at bankernes løsning overgår den digitale signatur.

Krigen mellem den digitale signatur og bankerne Net-ID bliver skærpet yderligere. Fra starten af det nye år kan Net-ID i lighed med TDC's digitale signatur bruges til at skrive under på dokumenter, skriver Jyllands-Posten.

Dermed får de 2,1 millioner potentielle brugere af Net-ID - bankkunderne - større incitament til at aktivere og bruge deres Net-ID, mens den digitale signatur rammes på et af sine fortrin.

»Vi mener, at vores løsning på digital signatur matcher - ja, vel ligefrem overgår, når vi taler om udbredelse - den anden løsning, der er på markedet. Må jeg i den forbindelse minde om, at de bedste løsninger opnås, når der er flere udbydere. Vi beder om, at den mentale omlægning til markedsløsninger, som regeringen ønsker hos borgerne, også markedsføres lidt på embedsmandsniveau,« sagde Danske Banks administrerende direktør og formand for Finansrådet, Peter Straarup på Finansrådets årsmøde.

Økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) er langt fra begejstret over optrapningen af krigen.

»Jeg ser gerne, at finanssektoren og det offentlige samarbejder om brugen og videreudviklingen af den fælles digitale signatur, baseret på en åben standard. Så den digitale signatur fremover kan bruges både i banken, i andre private virksomheder og til offentlig selvbetjening,« mener Bendt Bendtsen.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S