Ny jubelmåned for it-aktierne

De danske teknologiaktier steg langt mere end det øvrige aktiemarked i december. Hele 2,5 milliarder kroner blev it-aktionærerne rigere.

En forsinket julegave på hele 2,5 milliarder kroner kan de danske teknologiaktionærer putte i lommen efter en meget gunstig december måned på Københavns Fondsbørs.

Mens det toneangivende KFX-indeks kun steg en enkelt procent, tordnede it- og teknologiaktierne frem med hele 3,57 procent og er nu 73,3 milliarder kroner værd - mod 70,8 ved indgangen til julemåneden.

12 ud af de 16 it-aktier er steget, mens en enkelt - Danware - kun er gået marginalt tilbage.

Debutant i front
Øverst på stigningslisten ligger Live Networks, der i december er steget 2,5 procent. Det er første gang, at det svenske selskab er med i ComONs månedlige aktieopgørelse. Det skyldes, at virksomheden via det tidligere Nordisk Industripartner netop er blevet noteret på Københavns Fondsbørs og vil bruge børsen til at rejse penge til en storstilet nordisk satsning på at udleje film via internettet.

I løbet af foråret vil selskabet hente et trecifret millionbeløb, og det har gjort aktien mere interessant. I december er den steget fra kurs 4 kroner til 6,5. Den samlede værdi af selskabet er dog stadig beskeden og udgør blot 29 millioner kroner. Dermed er Live Networks det mindste it-selskab på Fondsbørsen.

Software frem
Det er også gået markant fremad for it-forhandleren Columbus IT Partner efter, at Microsoft ydede den økonomisk trængte virksomhed et ansvarligt millionlån. Det skete 3. juledag og sendte aktien i vejret med hele 41,7 procent.

Også årets højdespringer, SimCorp, fortsatte sin himmelflugt. I december steg aktien hele 21,7 procent efter en måned, hvor selskabet opjusterede forventningerne til overskuddet og samtidig fik papir på en håndfuld nye kunder, der alle lagde over 15 millioner kroner i butikken. I forbindelse med ComONs Årsnummer blev SimCorp kåret til årets it-aktie, og med stigningen i december er selskabet steget hele 122 procent i 2004.

Batteriet løbet tørt
Selv om det var en sjældenhed, gik nogle få selskaber tilbage i december. Værst ser det ud for Danionics, der er faldet næsten en tredjedel efter, at selskabets asiatiske redningsmanøvre nu ser ud til at være gået i vasken. Det joint-venture, som selskabet har indgik med GP Batteries i foråret levede kun godt et halvt år inden det måtte indgive anmodning om betalingsstandsning. Nu tyder alt på at det fynske batteri-eventyr er på vej mod sit endeligt.

Selskab - stigning/fald - Kurs
Live Networks: 62,5% - kurs: 6,5
Columbus IT Partner: 41,7% - kurs: 8,5
SimCorp: 21,7% - kurs: 420
Bang & Olufsen: 15,9% - kurs: 409
Maconomy: 13,4% - kurs: 12,7
SDC DanDisc: 11,9% - kurs: 47
EDB Gruppen: 4,1% - kurs: 126
Dantax: 4,1% - kurs: 231
Thrane & Thrane: 3,2% - kurs: 240,5
Olicom: 2,1% - kurs: 7,25
TDC: 1,1% - kurs: 231,8
GN Store Nord: 0,4% - kurs: 59
Danware: -0,5% - kurs: 103
Topsil: -3,4% - kurs: 0,28
RTX Telecom: -7,1% - kurs: 52
Danionics: -32,2% - kurs: 4,1

Note: Siden december er vi holdt op med at dække NKT Holding, mens Live Networks er ny i ComONs it-aktie-indeks.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect