Frank Rasmussen klar til at sælge igen

Telmore-stifter vil sælge endnu en televirksomhed.

Artikel top billede

MVNO Systems er solgt inden for et halvt år.

Det siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Han har flere gange med stor succes banket televirksomheder op og solgt dem igen til store millionbeløb. I halvfemserne solgte han internetudbyderen Image Scandinavia, siden afhændede han lavprismobilselskabet Telmore til TDC, og for halvandet år siden købte Telenor mobilselskabet Bibob af ham.

Denne gang er turen kommet til MVNO Systems A/S, som sælger de systemer og platforme, som gør det muligt at opstarte et mobilselskab uden at skulle stå for det tekniske. Selskabet står for alt: Billing, Customer care, CRM, OTA, Mobil backup/synkronisering, SMSC, SMS Gateway, SMS løsninger. De leverer også SIM-kort, skrabekort, brevpapir og deslige.

"Vi anser os selv for at være modne til salg. Og jeg tror, vi er solgt, inden der er gået et halvt år," siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Selv om selskabet i det seneste regnskabsår havde et underskud på 4,3 millioner kroner, tror stifteren på, at han kan sælge selskabet til en god pris.

Frank Rasmussen siger, at han igen vil satse på alternative betalingstjenester. Hans seneste projekt, Micropayments.dk, kom aldrig rigtigt op at køre, før han droppede det igen. Alligevel tror han fortsat på idéen. Fremtidens forbrugere efterspørger en let betalingsløsning, eksempelvis med en chip. Men han har brug for en stor operatør med mange kunder som partner, for at det kan komme til at fungere, siger han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension