Frank Rasmussen klar til at sælge igen

Telmore-stifter vil sælge endnu en televirksomhed.

Artikel top billede

MVNO Systems er solgt inden for et halvt år.

Det siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Han har flere gange med stor succes banket televirksomheder op og solgt dem igen til store millionbeløb. I halvfemserne solgte han internetudbyderen Image Scandinavia, siden afhændede han lavprismobilselskabet Telmore til TDC, og for halvandet år siden købte Telenor mobilselskabet Bibob af ham.

Denne gang er turen kommet til MVNO Systems A/S, som sælger de systemer og platforme, som gør det muligt at opstarte et mobilselskab uden at skulle stå for det tekniske. Selskabet står for alt: Billing, Customer care, CRM, OTA, Mobil backup/synkronisering, SMSC, SMS Gateway, SMS løsninger. De leverer også SIM-kort, skrabekort, brevpapir og deslige.

"Vi anser os selv for at være modne til salg. Og jeg tror, vi er solgt, inden der er gået et halvt år," siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Selv om selskabet i det seneste regnskabsår havde et underskud på 4,3 millioner kroner, tror stifteren på, at han kan sælge selskabet til en god pris.

Frank Rasmussen siger, at han igen vil satse på alternative betalingstjenester. Hans seneste projekt, Micropayments.dk, kom aldrig rigtigt op at køre, før han droppede det igen. Alligevel tror han fortsat på idéen. Fremtidens forbrugere efterspørger en let betalingsløsning, eksempelvis med en chip. Men han har brug for en stor operatør med mange kunder som partner, for at det kan komme til at fungere, siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S