Frank Rasmussen klar til at sælge igen

Telmore-stifter vil sælge endnu en televirksomhed.

Artikel top billede

MVNO Systems er solgt inden for et halvt år.

Det siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Han har flere gange med stor succes banket televirksomheder op og solgt dem igen til store millionbeløb. I halvfemserne solgte han internetudbyderen Image Scandinavia, siden afhændede han lavprismobilselskabet Telmore til TDC, og for halvandet år siden købte Telenor mobilselskabet Bibob af ham.

Denne gang er turen kommet til MVNO Systems A/S, som sælger de systemer og platforme, som gør det muligt at opstarte et mobilselskab uden at skulle stå for det tekniske. Selskabet står for alt: Billing, Customer care, CRM, OTA, Mobil backup/synkronisering, SMSC, SMS Gateway, SMS løsninger. De leverer også SIM-kort, skrabekort, brevpapir og deslige.

"Vi anser os selv for at være modne til salg. Og jeg tror, vi er solgt, inden der er gået et halvt år," siger Frank Rasmussen til Erhvervsbladet.

Selv om selskabet i det seneste regnskabsår havde et underskud på 4,3 millioner kroner, tror stifteren på, at han kan sælge selskabet til en god pris.

Frank Rasmussen siger, at han igen vil satse på alternative betalingstjenester. Hans seneste projekt, Micropayments.dk, kom aldrig rigtigt op at køre, før han droppede det igen. Alligevel tror han fortsat på idéen. Fremtidens forbrugere efterspørger en let betalingsløsning, eksempelvis med en chip. Men han har brug for en stor operatør med mange kunder som partner, for at det kan komme til at fungere, siger han.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen