Danmark nummer to til grøn it

Vi er blandt de bedste til at fremme miljøvenlig it.

Danmark er blandt de lande i verden, der er bedst til at fremme grøn it, så it-branchen for fremtiden udsender mindre CO2.

Det er Global e-Sustainability Initiative (GeSI), der er et strategisk partnerskab af it-virksomheder og brancheorganisationer, der har lavet en liste over de grønneste it-nationer i verden.

Japan er nummer et, mens Danmark og Tyskland deler andenpladsen. Bagefter følger Irland, EU, Holland, Australien, Finland, Rumænien og Indien som nummer 10.

Danmark fremhæves for at have udarbejdet en grøn it-strategi, blandt andet med det formål at fremme eksport af grøn it. Danmark har som led i strategien gennemført eksport- og videnfremstød til Kina og fremvist demonstrationsmodeller på EXPO 2010 i Shanghai, som viser, hvordan it-styring kan nedbringe energiforbruget i bygninger. Danmark har i Videnskabsministeriet oprettet et videncenter, som særligt skal fremme viden om og anvendelse af grøn it hos borgere, virksomheder og i den offentlige sektor.

Læs mere i en pressemeddelelse fra GeSI.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Ennova A/S

    Senior Platform Engineer

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S