Danmark nummer to til grøn it

Vi er blandt de bedste til at fremme miljøvenlig it.

Danmark er blandt de lande i verden, der er bedst til at fremme grøn it, så it-branchen for fremtiden udsender mindre CO2.

Det er Global e-Sustainability Initiative (GeSI), der er et strategisk partnerskab af it-virksomheder og brancheorganisationer, der har lavet en liste over de grønneste it-nationer i verden.

Japan er nummer et, mens Danmark og Tyskland deler andenpladsen. Bagefter følger Irland, EU, Holland, Australien, Finland, Rumænien og Indien som nummer 10.

Danmark fremhæves for at have udarbejdet en grøn it-strategi, blandt andet med det formål at fremme eksport af grøn it. Danmark har som led i strategien gennemført eksport- og videnfremstød til Kina og fremvist demonstrationsmodeller på EXPO 2010 i Shanghai, som viser, hvordan it-styring kan nedbringe energiforbruget i bygninger. Danmark har i Videnskabsministeriet oprettet et videncenter, som særligt skal fremme viden om og anvendelse af grøn it hos borgere, virksomheder og i den offentlige sektor.

Læs mere i en pressemeddelelse fra GeSI.

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS