Computer 112 afsløret i domænesnylteri

Kun ved et rent tilfælde opdagede reparations- og servicevirksomheden Pc-express, at man den sidste halvanden måned været udsat for typo-squatting fra konkurrenten Computer 112.

Pc-reparatøren Pc-express på Ågade i København er blevet udsat for domænesnylteri fra konkurrenten Computer112, som gennem halvanden måned har haft to domænenavne, som på nær et enkelt bogstav var magen til Pc-express' to web-adresser.

Ejeren af Pc-express, Kristian Poulsen, opdagede helt tilfældigt snylteriet i går torsdag den 28. maj. Han tog straks kontakt til Computer 112's indehaver, Casper Schou, som nu har bedt Dkhostmaster om at slette de falske domænenavne.

»Jeg bruger flere hundredetusinde kroner på annoncering i aviser og på Google. På markedet for reparation er der normalt en rimelig respekt for hinanden, så det er lidt ubehageligt, at opdage sådan noget,« siger en vred og frustreret Kristian Poulsen til ComONs søsteravis CRN.

Han fortæller, at Computer 112's fup-adresser, i løbet af den tid de har været aktive, er krøbet højt op på Googles søgningen efter Pc-express korrekte domænenavne pc-express.dk og pcexpress.dk.

Hos dkhostmaster bekræfter man, at de to »falske« domænenavne er oprettet i midten af april, men at adresserne nu er blevet sat til sletning. Men hos Pc-express er Kristian Poulsen er dog usikker på, hvordan domænesnylteriet har påvirket hans forretning.

»Vi får normalt 20-25 maskiner til reparation hver dag, og mange af vores kunder bruger vores hjemmeside. Det er dybt beklageligt, at vores kunder kan tro at vi skiftet navn. Jeg vil nu skrive til de 3.500, som modtager vores elektroniske nyhedsbrev og fortælle, hvad vi har været udsat for,« siger Kristian Poulsen, som opfordrer andre it-forhandlere til at undersøge om de er udsat for domænesnyltere.

Hos Computer 112 siger indehaver Casper Schou, at de to fup-domæner er oprettet af en freelance-konsulent, som han tidligere har arbejdet sammen med.

»Jeg har betalt for de to domænenavne, men jeg var ikke bevidst om, at de pegede ned på Computer 112's hjemmeside,« siger Casper Schou.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S