Computer 112 afsløret i domænesnylteri

Kun ved et rent tilfælde opdagede reparations- og servicevirksomheden Pc-express, at man den sidste halvanden måned været udsat for typo-squatting fra konkurrenten Computer 112.

Pc-reparatøren Pc-express på Ågade i København er blevet udsat for domænesnylteri fra konkurrenten Computer112, som gennem halvanden måned har haft to domænenavne, som på nær et enkelt bogstav var magen til Pc-express' to web-adresser.

Ejeren af Pc-express, Kristian Poulsen, opdagede helt tilfældigt snylteriet i går torsdag den 28. maj. Han tog straks kontakt til Computer 112's indehaver, Casper Schou, som nu har bedt Dkhostmaster om at slette de falske domænenavne.

»Jeg bruger flere hundredetusinde kroner på annoncering i aviser og på Google. På markedet for reparation er der normalt en rimelig respekt for hinanden, så det er lidt ubehageligt, at opdage sådan noget,« siger en vred og frustreret Kristian Poulsen til ComONs søsteravis CRN.

Han fortæller, at Computer 112's fup-adresser, i løbet af den tid de har været aktive, er krøbet højt op på Googles søgningen efter Pc-express korrekte domænenavne pc-express.dk og pcexpress.dk.

Hos dkhostmaster bekræfter man, at de to »falske« domænenavne er oprettet i midten af april, men at adresserne nu er blevet sat til sletning. Men hos Pc-express er Kristian Poulsen er dog usikker på, hvordan domænesnylteriet har påvirket hans forretning.

»Vi får normalt 20-25 maskiner til reparation hver dag, og mange af vores kunder bruger vores hjemmeside. Det er dybt beklageligt, at vores kunder kan tro at vi skiftet navn. Jeg vil nu skrive til de 3.500, som modtager vores elektroniske nyhedsbrev og fortælle, hvad vi har været udsat for,« siger Kristian Poulsen, som opfordrer andre it-forhandlere til at undersøge om de er udsat for domænesnyltere.

Hos Computer 112 siger indehaver Casper Schou, at de to fup-domæner er oprettet af en freelance-konsulent, som han tidligere har arbejdet sammen med.

»Jeg har betalt for de to domænenavne, men jeg var ikke bevidst om, at de pegede ned på Computer 112's hjemmeside,« siger Casper Schou.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura