Computer 112 afsløret i domænesnylteri

Kun ved et rent tilfælde opdagede reparations- og servicevirksomheden Pc-express, at man den sidste halvanden måned været udsat for typo-squatting fra konkurrenten Computer 112.

Pc-reparatøren Pc-express på Ågade i København er blevet udsat for domænesnylteri fra konkurrenten Computer112, som gennem halvanden måned har haft to domænenavne, som på nær et enkelt bogstav var magen til Pc-express' to web-adresser.

Ejeren af Pc-express, Kristian Poulsen, opdagede helt tilfældigt snylteriet i går torsdag den 28. maj. Han tog straks kontakt til Computer 112's indehaver, Casper Schou, som nu har bedt Dkhostmaster om at slette de falske domænenavne.

»Jeg bruger flere hundredetusinde kroner på annoncering i aviser og på Google. På markedet for reparation er der normalt en rimelig respekt for hinanden, så det er lidt ubehageligt, at opdage sådan noget,« siger en vred og frustreret Kristian Poulsen til ComONs søsteravis CRN.

Han fortæller, at Computer 112's fup-adresser, i løbet af den tid de har været aktive, er krøbet højt op på Googles søgningen efter Pc-express korrekte domænenavne pc-express.dk og pcexpress.dk.

Hos dkhostmaster bekræfter man, at de to »falske« domænenavne er oprettet i midten af april, men at adresserne nu er blevet sat til sletning. Men hos Pc-express er Kristian Poulsen er dog usikker på, hvordan domænesnylteriet har påvirket hans forretning.

»Vi får normalt 20-25 maskiner til reparation hver dag, og mange af vores kunder bruger vores hjemmeside. Det er dybt beklageligt, at vores kunder kan tro at vi skiftet navn. Jeg vil nu skrive til de 3.500, som modtager vores elektroniske nyhedsbrev og fortælle, hvad vi har været udsat for,« siger Kristian Poulsen, som opfordrer andre it-forhandlere til at undersøge om de er udsat for domænesnyltere.

Hos Computer 112 siger indehaver Casper Schou, at de to fup-domæner er oprettet af en freelance-konsulent, som han tidligere har arbejdet sammen med.

»Jeg har betalt for de to domænenavne, men jeg var ikke bevidst om, at de pegede ned på Computer 112's hjemmeside,« siger Casper Schou.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S