Udformning af skrotmærke op til virksomhederne

Mærkningsforpligtelsen overfor forbrugerelektronik trådte i kraft i lørdags. Det er nu op til producenter og importører selv at udforme og trykke mærket på produkterne.

Alle virksomheder der importerer eller producerer forbrugerelektronik har nu ansvaret for, at deres produkter er mærket med den nye skraldespand. Den præcise udformning af mærket er op til virksomhederne selv, siger Klaus Müller, Specialkonsulent for miljøstyrelsen:
»Det er rigtigt at mærkningspligten træder i kraft den 13 august, og på Dansk Standards hjemmeside (www.ds.dk) er det muligt at finde den standardiserede 'skraldespand', der er en del af mærkningen,« siger Klaus Müller.

Men skraldespanden er kun en del af den påkrævede mærkning. Også virksomhedens navn, logo eller nummer skal fremgå af mærkningen:
»Udformningen af de resterende informationer på mærket, importør eller producent-navn, er op til virksomhederne selv«, siger Klaus Müller og forklarer videre:
»Hvis der er varer der bliver importeret uden mærkning, er det naturligvis importøreren der skal sørge for den rette mærkning«.

Udover mærkning skal producenter af varer i Danmark, og leveret fra Danmark til køber, betale til Elretur-ordningen. Ved varer leveret fra udlandet er det den første juridiske person eller virksomhed i Danmark, der skal registreres hos Elretur, og betale bidrag til ordningen.

Størrelsen på det endelige bidrag, eller kontingent, kendes ifølge Elretur.dk ikke endnu. Men man anslår at der er tale om et årligt bidrag på 3.000 kroner, for deltagelse i returordningen.

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS