Et års fængsel til bagmand for kopi-cd-fabrik

En tysk mand er i dømt et års fængsel og en bøde på 74.000 kroner, efter han er blevet afsløret i at have fremstillet ulovlige kopi-cd'er med blandt andre Madonna.

Cd'er med kunstenere som Madonna og det tyske band Rammstein er systematisk blevet kopieret på en fabrik nær Køln i Tyskland. Herfra er de blevet distribueret til både Tyskland, Holland, Italien og England.

Det tyske politi opdagede fabrikken i september sidste år og fandt på det tidspunkt udstyr, som kunne klare en årlig produktion af cd'er, til en værdi af over 111 millioner kroner på "det sorte marked"

I dag faldt dommen over en af bagmændene, en tysk mand. Han blev i dømt en bøde på 74.000 kroner og et års fængsel. Manden har erkendt sig skyldig.

Sammen med pladebranchens internationale fællesorganisation, IFPI, mener det tyske politi, at fabrikken har spillet en vigtig rolle i ulovlig international cd-produktion.

I flere syd- og østeuropæiske lande, samt Asien og Afrika er kopi-cd'er et meget udbredt fænomen, som sælges åbenlyst i boder på gaden. Eksempelvis koster en ulovlig cd med R.E.M. omkring 10-15 kroner på gaden i Bulgarien.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job