Bryllup gav rekord på Berlingske.dk

Hele to gange slog det royale bryllup besøgsrekorden på et af landets største medier, internetudgaven af Berlingske Tidende.

Både på dagen og dagen efter bestornmede internet-brugerne de danske netportaler for at følge med i det royale bryllup. Således melder et af landets største online-medier om meget nye rekorder på grund af den kongelige sammensmeltning.

»Allerede torsdag slog vi den hidtidige site-rekord som var sat ved Anna Linds død. Fredag slog vi så rekorden igen med flere længer og havde 3,5 gange flere sidefremvisninger end på en normal fredag,« forklarer Nyhedsredaktør Marianne Fajstrup fra Berlingske Tidendes Netredaktion til IT-avisen ComON.

Lørdag fortsatte den store interesse. Der var lidt færre besøg end på selve bryllupsdagen, men til gengæld var det mere end en femdobling af det gennemsnitlige besøgstal på en lørdag, da weekenden plejer at være stille, forklarer Marianne Fajstrup.

Den store trafikstigning er i høj grad drevet af ønsket om at se billeder fra brylluppet.

»Det hele er drevet af billeder, som normalt udgør 25 procent af sitets sidefremvisninger. Under brylluppet har billederne trukket over 70 procent af trafikken - men vi har også lagt mange på,« siger Marianne Fajstrup.

Dermed indfriede brugerne af Berlingske.dk de forventninger, som online-redaktørerne fra både Jyllands-Postensen og Ekstra Bladet luftede i IT-avisen ComON i sidste uge:

»Det er alle udenoms-tingene, vi som netmedier kan bidrage med. Eksempelvis gallerier med kjolerne og videoklip af de væsentlige begivenheder, som de særligt interesserede kan se - eller gense - om aftenen og i dagene efter,« forklarede Erling Tind Larsen, redaktionschef på Ekstra Bladet Internet i sidste uge.

Fremgangen i Berlingske.dks besøgstal i bryllupsugen:
Mandag - 115%
Tirsdag - 115%
Onsdag - 196%
Torsdag - 243%
Fredag - 353%
Lørdag - 551%
Søndag - 389%

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank