Zeptos omsætning falder med 120 millioner kroner

"Absolut ikke tilfredstillende," siger Karsten Ree.

Zeptos alvorlige deroute fortsætter. Selskabet er i dag i dyb krise, og det er nødvendigt med yderligere kapital, skriver selskabet i regnskabet for 3. kvartal.

Zepto halverer næsten forventningen til årets omsætning fra 95,8 millioner kroner til 55 millioner kroner. Forventningen på 95,6 millioner kroner var endda en nedjustering af den oprindelige forventning til omsætningen på 168 millioner kroner. Omsætningen bliver altså 113 millioner kroner lavere end ventet. Til sammenligning omsatte Zepto for 175 millioner kroner i 2008. Dermed er forventningen, at omsætningen falder med 120 millioner kroner.

Samtidig regner Zepto nu med endnu større underskud på indtjeningen end frygtet. Resultatet før renter (EBIT) nedjusteres fra DKK -11,0 mio. til DKK -27,8 mio.

"Der er tale om en væsentlig justering, men vi må erkende, at vi fortsat ikke har opnået de forventede resultater af selskabets reorganisering, samtidig med at salget har skuffet i 3. kvartal,” udtaler Karsten Ree, administrerende direktør i Zepto, og fortsætter:

”At forventningerne til salget ikke indfries, er absolut ikke tilfredsstillende, blandt andet set i lyset af de flotte anmeldelser og testresultater Zeptos nye produkter har modtaget inden for både bærbare PC'er og LCD-TV.”

Zeptos ledelse sonderer nu mulighederne for at finde en finansiel løsning, der kan styrke selskabets kapitalforhold. Karsten Ree har ellers endnu en god sjat penge tilbage fra salget af Den Blå Avis til eBay. Senest har han lovet den nødstedte Amagerbanken at købe aktier for en halv milliard kroner, hvis visse betingelser opfyldes.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS