500 nye digitale signaturer om dagen

Antallet af udstedte digitale signaturer har netop rundet 245.000. Erhvervslivet har dog stadig ikke taget den til sig. Kun ti procent af signaturerne bruges professionelt.

Der kommer løbende flere og flere brugere til den offentlige digitale signatur. I denne uge rundede TDC 245.000 brugere, hvilket er 10.000 flere end for tre uger siden, da teleselskabet sidst talte tallet sammen. Det svarer til, at der kommer næsten 500 nye brugere til om dagen.

Udbredelsen er stadig markant størst hos de private forbrugere. Hele ni ud af ti af de udstedte certifikater er givet til private, mens resten er såkaldte medarbejdercertifikater, der bruges, når en ansat i en virksomhed skal repræsentere selskabet digitalt.

Mens virksomhederne altså tøver, går det væsentlig hurtigere med at tage den til sig i det offentlige, hvor kommunerne pr. 1. februar 2005 tvangsindlægges til at bruge den digitale signatur.

I Nordjylland har alle amtets 27 kommuner nu implementeret digital signatur. De kan derved udveksle personlige og følsomme oplysninger på tværs af myndighedsgrænserne. De digitale arbejdsgange er resultatet af et øget fokus og samarbejde om at udvikle den digitale forvaltning i Nordjylland..

»I Nordjyllands Amt er vi tæt på at have afskaffet den fysiske post i kommunikationen mellem myndighederne, men det varer lidt endnu inden alt er digitaliseret. Det er jo samtlige medarbejdere, der skal ændre sine vaner, og det sker ikke fra den ene dag til den anden,« forklarer Kristian Alstrup Baden, der er projektleder for digital signatur i Amtet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere