It-hus poster penge i sporing af biologiske våben

It-virksomheden RTX Telecom, der har specialiseret sig i trådløs kommunikation, skyder penge i Thomsen Bioscience, som udvikler chips, der blandt andet kan spore biologiske våben.

Biotekselskabet Thomsen Bioscence har fået tilført kapital til en samlet værdi af 11 millioner kroner. Det er sket ved, at nye aktionærer har indbetalt otte millioner kroner, mens eksisterende aktionærer har sløjfet tre millioner i tilgodehavender.

It-virksomheden RTX Telecom, der har specialiseret sig i trådløs kommunikation, har ved den lejlighed nytegnet aktier i Thomsen Bioscience til en værdi af 2,3 millioner. Tidligere har RTX Telecom investeret 3 millioner i aktier i Thomsen Bioscience.

RTX Telencoms ejerandel i selskabet har hidtil udgjort 19,4 procent, og denne andel har ikke ændret sig væsentligt i forbindelse med kapitaltilførslen.

Thomsen Biosciences væsentligste projekt omfatter udvikling af bærbare sensorer til sporing af biologiske våben og infektionssygdomme. Der fokuseres på udvikling af de såkaldte »lab-on-chips«, der integrerer biologiske metoder i chips. Teknologien kan blandt andet anvendes til sporing af biologiske våben, klinisk diagnosticering af infektionssygdomme og farmaceutisk lægemiddeludvikling.

Thomsen Bioscience og RTX Telecom har en samarbejdsaftale, efter hvilken Thomsen Bioscience fokuserer på selve sporingsmetoderne, mens RTX Telecom koncentrerer sig om elektronik- og softwareudvikling, projektstyring og udvikling og integration af trådløse kommunikationsløsninger.

Kursen på RTX Telecom-aktien steg i dag med to procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job