Den Digitale Taskforce: God økonomi i open source

Der er en god business-case i open source. Det var baggrunden for, at Den Digitale Taskforce netop har valgt en ny hjemmeside baseret på de åbne standarder. Det kan dog ikke altid betale sig, at skifte til open source, påpeges det.

Licensen er gratis og driftsomkostningerne billigere end for et proprietært system. Det er baggrunden for, at Den Digital Taskforce, som står for at gennemføre digitale projekter i offentligt regi, har valgt at basere sin nye hjemmeside på open source.

Dermed gør Taskforcen det, som 84 procent af landets kommuner ikke vil, nemlig overgå til open source.

»Vi er glade for, at vi i dette tilfælde får nogle klare og synlige gevinster ved at vælge et open source-system,« siger lederen af Den Digitale Taskforce, Thomas Nielsen.

Teknolgirådet opfordrede i en rapport for et par år siden hele den offentlige sektor til at skifte til open source. Formålet var primært at slippe ud af licenskløerne hos blandt andet Microsoft, og dermed spare op mod fem milliarder kroner om året på den offentlige it.

Det økonomiske incitament var da også et af de væsentligste grunde til Taskforcens valg. Men lederen understreger, at valget ikke skal ses som en generel anberfaling af open source. Det bør de enkelte offentlige institutioner vurdere fra gang til gang, siger Thomas Nielsen.

»Men vi har en meget pragmatisk tilgang til spørgsmålet om, hvilke system man bør vælge. Vores holdning er, at valget mellem Open Source og andre it-løsninger altid bør tages ud fra, hvad der giver bedst forretningsmæssig værdi,« siger Thomas Nielsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,