Den Digitale Taskforce: God økonomi i open source

Der er en god business-case i open source. Det var baggrunden for, at Den Digitale Taskforce netop har valgt en ny hjemmeside baseret på de åbne standarder. Det kan dog ikke altid betale sig, at skifte til open source, påpeges det.

Licensen er gratis og driftsomkostningerne billigere end for et proprietært system. Det er baggrunden for, at Den Digital Taskforce, som står for at gennemføre digitale projekter i offentligt regi, har valgt at basere sin nye hjemmeside på open source.

Dermed gør Taskforcen det, som 84 procent af landets kommuner ikke vil, nemlig overgå til open source.

»Vi er glade for, at vi i dette tilfælde får nogle klare og synlige gevinster ved at vælge et open source-system,« siger lederen af Den Digitale Taskforce, Thomas Nielsen.

Teknolgirådet opfordrede i en rapport for et par år siden hele den offentlige sektor til at skifte til open source. Formålet var primært at slippe ud af licenskløerne hos blandt andet Microsoft, og dermed spare op mod fem milliarder kroner om året på den offentlige it.

Det økonomiske incitament var da også et af de væsentligste grunde til Taskforcens valg. Men lederen understreger, at valget ikke skal ses som en generel anberfaling af open source. Det bør de enkelte offentlige institutioner vurdere fra gang til gang, siger Thomas Nielsen.

»Men vi har en meget pragmatisk tilgang til spørgsmålet om, hvilke system man bør vælge. Vores holdning er, at valget mellem Open Source og andre it-løsninger altid bør tages ud fra, hvad der giver bedst forretningsmæssig værdi,« siger Thomas Nielsen.

Capgemini Danmark A/S

Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S