IT-eksporten stagnerer

Danmarks underskud på IT-udenrigshandel er stigende.

It-branchen taber fart. Mens Danmarks samlede eksport er stigende, er eksporten af it-varer faldet fra 44,8 milliarder kroner i 2002 til 36 milliarder kroner i 2003. Importen er faldet fra 54,2 milliarder kroner til 47 milliarder kroner i samme periode, og underskuddet er dermed stigende.

Det fremgår af tal fra Danmarks Statistik, som i dag har offentliggjort rapporten Informationssamfundet Danmark 2004.

Den totale eksport er steget fra knap 413,9 milliarder kroner i 2000 til 439,8 milliarder kroner i 2003.

Udviklingen i it-eksporten bekymrer dog ikke IT-Brancheforeningen.

»I den pågældende periode er den totale omsætning i branchen faldet, og så er det glædeligt, at eksporten holder niveauet. Reelt betyder det, at erhvervet har øget sin eksportandel,« siger chefkonsulent Jette Baade fra IT-Brancheforeningen til Erhvervsbladet.

Hun påpeger desuden, at eksporten af service-ydelser ikke er indeholdt i tallene.

»Vi har nogle meget lovende virksomheder inden for software udvikling som Simcorp, Danware og Microsoft Business Solutions. Deres eksport er stigende,« siger hun.

Danmarks Statistik har opgjort, at it-servicevirksomhederne eksporterer for syv milliarder kroner i 2002, men har endnu ikke sat tal på 2003.

I perioden 1996 til 2003 er den samlede handel med it-varer vokset med 34 milliarder kroner fra 49 milliarder kroner til 83 milliarder kroner. I perioden er importen steget med 65 procent, mens eksporten er steget med 75 procent. Værdien af eksport af kommunikationsudstyr udgør den største andel med en tredobling af værdien siden 1996. Eksporten af computere med tilbehør er øget med 63 procent i perioden.

Men Danmark har dog fortsat et betydeligt underskud på it-udenrigshandlen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere