Friis hævder eBays Skype misbrug koster 380 mio. kr. dagligt

Skype-stifterne hiver eBay i retten igen.

Skype-stifterne Janus Friis og Niklas Zennström har lagt sag an mod eBay, og det konsortium der står til at overtage 65 procent af aktierne i Skype. Janus Friis og Niklas Zennström hævder, at skadevirkningerner af eBays uretmæssige brug af deres teknololgi i Skype, beløber sig til 380 millioner kroner om dagen. Det skriver Reuters.

"Skype bliver ved med at krænke Joltids ophavsretsregistrerede arbejde i et enormt omfang. Joltids beskyttede arbejde bliver downloadet seks gange i sekundet af Skype-brugere," hedder det i sagsanlægget.

Som ComON tidligere har beskrevet, så består tvisten i, at eBay ikke købte den underliggende P2P teknologi der driver Skype, da de købte Skype. Dermed bevarede Zennström og Friis rettigheden til hele Skypes fundament. Teknologien er placeret i firmaet Joltid, der er opkaldt efter en CD med navnet Juletid, som stifterne blev inspireret af, da de stiftede firmaet. Måske fordi det var en uventet julegave, at eBay købte Skype uden at sikre sig teknologien. EBay har tilladelse til at leje teknologien. Men Joltid hævder, at de bryder aftalens betingelser.

EBay og Joltid har allerede en sag kørende ved en engelsk domstol. Den nye sag er anlagt i USA. EBay arbejder på højtryk for at udvikle deres egen P2P teknologi, der kan erstatte Joltids.

EBay afviser, Joltids krav.

"Deres anklager er ude af trit med virkeligheden og funderet i juridiske og faktuelle misforståelser," hedder det i en udtalelse fra eBay.

Tidligere i år var der rygter om, at Friis og Zennström ville købe Skype tilbage fra eBay. Det lykkedes ikke. Derfor presser de auktionshuset med retssagerne. Nye rygter fortæller, at Friis og Zennström igen forsøger at rejse kapital til at købe Skype Tilbage.

Den nye investorgruppe der vil købe 65 procent af Skype består hovedsageligt af Friis og Zennströms tidligere venner. En af nøglepersonerne er Mike Volpi, der var bestyrelsesformand for Friis og Zennströms Joost. Han gik over til venture kapital firmaet Index Ventures, mens han endnu var hos Joost. Index Ventures finansierede oprindeligt Skype og finansierer også det nye konsortium af Skype købere.

Friis og Zennström efterforsker netop nu Volpis handlinger, inden han gik over til Index Ventures. De vil ikke uddybe deres mistanke.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS