Debitel-salg lige om hjørnet

Det sætter på ny gang i salgsspekulantionerne efter, at Swisscom, der ejer Debitel, ikke inkluderer Debitel i sine forventninger til 2004. Debitels danske boss bebuder, at der ikke er nogle planer om at sælge det danske selskab særskilt.

Rygterne florerer lystigt om de forestående konsolideringer i telebranchen. Og de fik nyt liv i går, da det schweiziske teleselskab, Swisscom, fremlagde sit regnskab. Selskabet ejer 93 procent af Debitel, og i forventningerne til det kommende år, står der ikke et ord om Debitel.

»Alene det forhold peger klart hen imod, at man er tæt på at lukke en handel,« vurderer aktieanalytiker Holger Smitt fra Sydbank over for Dagbladet Børsen.

I Albertslund sidder Debitel Danmarks administrerende direktør Per Lyngbak Nielsen og betragter tingenes tilstand. Han ønsker ikke at uddybe de aktuelle rygter, men afviser at Debitel Danmark som følge af et eventuelt salg, skulle være på vej mod et farvel til moderselskabet for at ryge i favnen på et andet teleselskab.

»Rygterne verserer udelukkende om Debitel på verdensplan. Hvis nogle snakker om et selvstændigt salg af Debitel Danmark ryger det i den katogori, jeg vil betegne som fuldemandssnak,« siger Per Lyngbak Nielsen til IT-avisen ComON.

Tidligere har der ellers været spekuleret kraftigt i hvorvidt Debitel Danmark skulle sælges fra, efter Swisscoms varslede salg af aktieposten i Debitel AG. Analytikerne vurderer, at både Telia, Telenor og TDC vil være interesseret i at knytte tættere bånd til Debitel.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura