Regeringen afkræves svar om hemmelige ACTA-forhandlinger

Regeringen skal nu redegøre for forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA. Dansk teleindustri mener traktaten vil ændre nettet grundlæggende og føre til overvågning, kontrol og sanktioner.

Regeringen skal nu stå til ansvar for sin holdning om, at forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA - skal foregå i dybeste hemmelighed. Regeringen har hele tiden fastholdt, at forhandlingerne skal føres så langt fra offentligheden som muligt. Senest viser lækkede dokumenter, at Danmark sammen med USA er den mest indædte modstander af, at offentligheden får indblik i forhandlingerne.

Men nu bliver regeringen afkrævet svar. Enhedslistens IT- og EU-ordfører Per Clausen har på baggrund af ComONs dokumentation indkaldt Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) til samråd i Europaudvalget.

"Som minimum er det rimeligt, at vi får oplyst, hvad der er den danske regerings og EUs mål med forhandlingerne. Hvad vil de opnå, og hvor går smetegrænsen i forhold til, hvilke rettigheder man vil give køb på. Det er vigtigt at vide, om regeringen arbejder for åbenhed og for at sikre, at der ikke sker juridiske indgreb i ytringsfriheden på nettet. Konsekvensen af, at vi ikke får noget at vide, er, at der er en mængde rygter, og med tanke på at det pladeindustrien der står bag udkastet til traktaten, så kan det ende meget grimt for borgernes rettigheder på nettet," siger Per Clausen til ComON.

Per Clausen har bevidst valgt at kalde Erhvervsminister Brian Mikkelsen i samråd, fordi han med en baggrund som kultur- og justitsminister allerede er dybt inde i problemstillingen om beskyttelse af ophavsret kontra beskyttelse af borgerrettigheder.

Teleindustrien: Traktaten vil ændre nettet

Formålet med traktaten er, at sikre ophavsretsafhængige industrier mod piratkopiering. Men traktatens regler vil ramme alle - uanset om de begår ulovligheder eller ej. Det er den amerikanske film- og musik-industri, der står bag USA's forhandlingsoplæg til traktaten. Ifølge en række lækkede dokumenter fra forhandlingerne, så er den mest vidtrækkende konsekvens af traktaten, at teleindustrien bliver ansvarlig for kundernes handlinger på nettet. Det betyder, at foreksempel TDC eller Telia er ansvarlig for en kundes fildeling af ulovlige film. Hvis det bliver gennemført, så vil det forandre internettet voldsomt, siger Lasse Andersen der er advokat hos Telia og formand for Teleindustriens ISP Ansvarsgruppe.

"Hvis vi bliver straffet for vores kunders adfærd, så vil det ændre den måde nettet fungerer på. Vi vil bliver nødt til at overvåge, kontrollere og sanktionere kunderne. Rent samfundsmæssigt vil det betyde et helt andet internet, hvor man aldrig kan være sikker på, om man bliver overvåget og kontrolleret, og hvor bevægelsesfriheden på nettet bliver sanktioneret. Det er bestemt ikke noget, vi er interesseret i," siger Lasse Andersen til ComON.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S